Skip to content
Vaegnägijale

Laenutamine ja pikendamine

 

KUI KAUAKS MA SAAN TEOSEID LAENATA?  
Raamatud, ajakirjad, LP-d, heli- ja videosalvestised, CDd ja DVDd, arvutimängud, e-lugerid – 21 päeva
Lauamängud – 7 päeva
Viimase aasta ajakirjad, CD-ROMid ja suure nõudlusega teavikud – 7 päeva 
Kohalkasutuse määranguga raamatud – 1 päev

 

Kui teie viiviste summa on üle 5 euro, ei saa te raamatukogust teavikuid koju laenata. Lastel kuni 16 aastat (kaasaarvatud) on viiviste piirsumma 2,5 eurot.

 

TAGASTAMINE:
Raamatukogu teavikud võite tagastada igasse Tartu Linnaraamatukogu teeninduspunkti.
Raamatud võib tagastada ka raamatukogude sissepääsude juures asuvatesse tagastuskastidesse (olemas peamajas, Annelinna, Tammelinna, Karlova-Ropka ning Ilmatsalu harukogudes) ning Kompanii 3 siseõues asuvasse laenutuskappi ehk Tarka kappi (tagastus Tarka kappi nõuab enese identifitseerimist lugeja- või õpilaspileti või ID-kaardiga).

 

NB! Tagastades raamatud tagastuskasti või laenutuskappi, ei lähe need kohe automaatselt teie lugejakontolt maha, raamatukoguhoidja peab tagastatud teavikud esmalt laenutussüsteemist läbi kandma ja seetõttu on võimalik, et teile saadetakse juba tagastatud raamatute kohta varahommikune automaatne meeldetuletus. 

 

JÄRJEKORDA PANEMINE:
Väljalaenutatud teavikule saate panna end järjekorda.
Töötluses olevatele, 24-tunnise laenutähtajaga teavikutele ning ajakirjadele järjekorda ei panda.
Järjekorda saab panna e-kataloogis ESTER ja raamatukogus kohapeal.
Kui teie poolt tellitud eksemplar jõuab kättesaamispunkti, saadame teile sellekohase e-maili või soovi korral ka SMS-sõnumi (sõnumi hind 0,15 eurot).
Järjekorda pandud eksemplari hoiab raamatukogu lugeja nimel 3 päeva (3 päeva hulka ei arvestata päevi, mil raamatukogu on suletud) alates teate saatmise ajast.

 

NB! Juhul, kui teil endal ei ole võimalik nimetatud päevade jooksul raamatule järele tulla, võib neile järele tulla teine isik, kuid ainult teie poolt antud volituse alusel on tal õigus need laenata, lisaks peab järelesaadetav teine isik ka ise olema meie raamatukogu lugeja. Volitus peab olema ka juhul, kui tegemist on teie pereliikmega. 
VOLITUSE blankett täitmiseks LibreOffice'iga või täitmiseks MSWordiga või täitmiseks käsitsi (pdf).
Elektrooniliselt esitamiseks saatke digitaalselt allkirjastatud volitus aadressile laenutaja@luts.ee

 

KÄRGLAENUTUS:

Kui soovite volitada kedagi mitte ainult ühekordselt vaid pikemaks perioodiks enda asemel raamatukogus käima, siis on teil targem vormistada laenutuskärg. Kärglaenutusest pikemalt.

 

LAENUTAME VEEL:

 • Raamatukogukotte - laenuaeg 21 päeva. Saadaval kõigis osakondades.
 • Lauamängusid - laenuaeg 7 päeva. Laenutustähtaega ei pikendata. Tuleb tagastada osakonda, kust need laenati. Saadaval laste- ja noorteosakonnas ning harukogudes.
 • E-lugereid - laenuaeg 21 päeva. Laenutustähtaega ei pikendata. Saadaval peamaja erialakirjanduse III korruse saalist ja harukogudest. E-kataloogist ESTER leitavad märksõnaga "e-luger". Lisatarvikutest pikemalt.
 • Muusikainstrumente - laenuaeg 21 päeva. Saadaval muusikaosakonnas. Teenuse nimetus on pillitutvus. Tagastada muusikaosakonda. Pillitutvusest pikemalt
 • Seemneid - loe Seemneraamatukogu kohta lähemalt

PIKENDAMINE

Enamiku teavikute tähtaega saab pikendada kümme korda, kui neile ei ole tekkinud järjekorda.

Pikendusperiood on sama pikk kui laenutusperiood (21 päeva).

 

Pikendada saate:

 • igas Tartu Linnaraamatukogu teeninduspunktis lugejapileti või ID-kaardi esitamisel,
 • helistades raamatukogu lahtiolekuaegadel telefonil 7361 380,
 • saates e-maili koos oma täisnime, lugejapileti numbri või isikukoodiga ja pikendamissooviga aadressile laenutaja@luts.ee; ööpäeva jooksul (nädalavahetusel saadetutele vastame esmaspäevaks) teavitatakse teid e-maili teel uuest tähtajast või
 • kasutades veebikataloogi Minu ESTER. Selleks on teil vaja raamatukogu piletit ning salasõna või ID-kaarti või Mobiil-ID või Smart-ID. Kui olete oma salasõna unustanud kasutage linki "Unustasid salasõna?", mis on toodud e-kataloogi sisselogimise lehel. Sel juhul peate sisestama oma isikukoodi, peale mida saadetakse teie lugejakirjes olevale e-maili aadressile teade ja link, mida saab kasutada 3 tunni jooksul uue salasõna määramiseks. Vana salasõna muudetakse ära alles siis, kui olete sisestanud e-kirjaga saadetud lingi kaudu avanenud lehel uue salasõna kaks korda.

Tähtaega ei pikendata:

 • jooksva aasta ajakirjadel,
 • raamatutel, millele on tekkinud järjekord,
 • suure nõudlusega raamatutel,
 • 7-päevase või 24-tunnise laenutähtajaga teavikutel
 • e-lugeritel

Ka ei saa tähtaega pikendada, kui:

 • laenamise hetkest pole möödunud 10 päeva (veebikataloogis veateade "Pikendamine võimalik hiljem");
 • kui te olete juba kümme korda pikendanud (veebikataloogis veateade "Liiga palju pikendusi");
 • kui teie poolt laenatud teavikute laenutähtaeg on 24 tundi või 7 päeva (veebikataloogis veateade "Pikendamine ei ole lubatud");
 • kui teie viiviste summa on üle 5 euro (veebikataloogis veateade "Pikendamine pole võimalik").
 • kui teie lugejakonto või lugejakaart on aegunud (veebikataloogis veateade "Sinu kasutajakonto aegub (aegus), andmete uuendamine ei ole võimalik"). Andmete uuendamiseks logi sisse ID-kaardi, Mobiil-ID, Smart-ID või pöördu raamatukokku.

VIIVIS

Tagastamata jäänud teavikutelt arvestame viivist. Kui viivise summa ületab lubatud piirmäära (täiskasvanutel 5 eurot, kuni 16-aastatel 2,50 eurot), teie laenutusõigus blokeeritakse. 


Tavalise laenutähtajaga (21 päeva) teavikutel on viivis täiskasvanute puhul 0,06 eurot teaviku pealt ja lastel (kuni 16 eluaastat) 0,01 eurot teaviku pealt päevas. Viiviste summeerimisel ei arvestata puhkepäevi ja riigipühasid.


1 päevaks ja 7 päevaks laenutatud teavikute eest on kõigile viivis tähtaja ületamise eest 0,06 eurot päevas. 


Tartu Linnaraamatukogus ei toimu regulaarseid viivisevabasid päevasid. 

 

Viiviste tasumine
Oma võlgnevusi saab tasuda igas raamatukogu teeninduspunktis. Sularahas saab tasuda kõigis lugemissaalides ja harukogudes. Pangakaardiga saab tasuda peamaja igal korrusel ja kõigis harukogudes.
 

Võlgnevusi saab tasuda ka pangaülekandega:

   Makse saaja: Tartu Linnavalitsus
   Arveldusarve number: a/a EE621010102000178008
   Makse viitenumber: 2410035991000002 (kindlasti lisada!)
   Selgitus: nimi ja lugejapileti number või isikukood, kelle viivist makstakse. (Näiteks kui lapsevanem maksab lapse eest, siis ikka lapse nimi).

NB! Ülekandega tasudes võetakse viivis teie lugejakontolt maha järgmise tööpäeva jooksul.