Kes võivad raamatukogu kasutada?
Raamatukogu võivad kasutada kõik, olete oodatud veetma oma aega meie ruumides ja kasutama meie kogusid ning teenuseid. Juhul, kui soovite midagi koju laenutada või tegevustoa seadmeid kasutada, tuleb teil end lugejaks registreerida. Registreeritud lugeja saab tõendada oma laenutusõigust kas ID-kaardi või õpilaspileti või lugejakaardi alusel ehk selle dokumendiga, millega ta end lugejaks registreeris.
Kus ma saan end lugejaks registreerida?
Kõigis meie teeninduspunktides. Lugejaks registreerida saab ka veebis, ilma raamatukokku tulemata - registreeri siin.
Kas lugejakaardi saamine maksab?
Ei, lugejakaardi saab tasuta. Dublikaadi väljastamine maksab 3€.
Mida on vaja lugejaks registreerimiseks?
Lugejakaart antakse välja isikukoodi ja fotoga dokumendi alusel. Dokument peab olema kehtiv. Lugejakaardina saab kasutada ka ID-kaarti, õpilased õpilaspiletit.
Et hakata lugejaks, peate nõustuma meie lugejareeglitega.
Olen alla 15-aastane. Kas ma saan lugejakaardi?
Me väljastame lugejakaarte ka lastele. Õpilastel on võimalik lugejakaardina kasutada Tartu õpilaspiletit.
Mul on juba teise raamatukogu lugejakaart. Kas ma saan seda teie juures kasutada?
Ei. Tartu Linnaraamatukogus ja selle harukogudes kehtib ainult meie lugejakaart.
Kas minu laps/abikaasa/vanem võib kasutada minu lugejakaarti?
Ei. Iga lugeja saab laenata vaid enda lugejakaardiga. Juhul, kui on vaja teise lugeja tellitud raamatutele järele tulla, peate esitama volituse. Volituse blanketi saate alla laadida täitmiseks LibreOffice'iga või täitmiseks MSWordiga või täitmiseks käsitsi. Järelesaadetav teine isik peab ka ise olema meie raamatukogu lugeja. Volitus peab olema ka juhul, kui tegemist on teie pereliikmega
Ka lihtsustab taolistel juhtudel laenamist kärglaenutuse võimalus. Raamatute tagastamisel ei ole oluline, kes raamatud tagastab.
Tellisin raamatu ja sain teate, et raamat ootab mind, kuid ma ei saa ise sellele järele tulla. Kas võin kellegi teise järele saata?
Raamatu saab laenutada isik, kelle nimele on raamat tellitud. Ka saab raamatu kätte isik, kes on teiega ühises "kärjes" (vaata kärglaenutuse kohta). Muudel juhtudel tuleb vormistada volitus. Volituse blanketi saate alla laadida täitmiseks LibreOffice'iga või täitmiseks MSWordiga või täitmiseks käsitsi.
Järelesaadetav teine isik peab ka ise olema meie raamatukogu lugeja. Volitus peab olema ka juhul, kui tegemist on teie pereliikmega.
Kas laenutusõigus on eluaegne?
Lugeja laenutusõigus kehtib aasta.
Laenutusõigust saab pikendada e-kataloogis ESTER ID-kaardi või Mobiil-ID või SMART-ID abil sisselogides või telefoni teel (736 1380) isikukoodi alusel.
Kui palju ma saan ühekorraga laenata?
Meil ei ole kehtestatud piirarvu, küll aga tuleb arvestada, et tähtaja ületamisel arvestatakse viivist igalt laenatud ühikult eraldi (nt minu 15 laenatud raamatu tagastustähtaeg on 5 päeva hilinenud, minu viivis on 5 päeva * 6 senti * 15, kokku 4,50€).
Kui palju maksab laenamine?
Laenamine on tasuta.
Kui kauaks ma saan laenata?
Sõltub sellest, mida te laenate:
- raamatud - 21 päeva, va kohalkasutuseks mõeldud või 7-päevase laenuajaga eksemplarid,
- ajakirjad - 21 päeva, va jooksva aasta ajakirjad,
- mängud - 7 päeva,
- pillid - 21 päeva,
- filmid - 21 päeva,
- muusika - 21 päeva,
- e-lugerid - 21 päeva.
Kas ma saan laenatud raamatute tagastustähtaega pikendada?
Kui teie laenatud raamatutele ei ole ootejärjekorras teised lugejad, siis saab laenutusaega 21 päeva võrra pikendada. Pikendada on võimalik kuni 10 korda.
Kuidas tellida raamatuid või muid asju, mida soovin laenata?
Tellimise juhendi leiad siit.
Olen ühe raamatu ootenimekirjas, aga ei soovi seda enam laenata. Mida pean tegema?
Tühistage ise tellimus Minu Esteri kaudu või võtke raamatukoguga ühendust meili laenutaja@luts.ee või telefoni 7361380 teel ja andke teada, et loobute tellimusest.
Tagastasin raamatukasti teisest raamatukogust (nt Tartu Ülikooli raamatukogust, mõnest kooliraamatukogust, maakonnaraamatukogust jne) pärit raamatu. Kuidas saan selle tagasi?
Palun pöörduge peamaja I korruse infopunkti.
Mis juhtub, kui unustan laenatu tagastada?
Me saadame tagastustähtaja kohta meeldetuletava e-maili. Meeldetuletused tulevad e-postiaadressile, mille te olete meile oma kontaktiks määranud. Tuleb arvestada, et mõnikord suunatakse e-mailid spam-kausta ja alati ei pruugi meiliteenused 100% töötada. Tagastamata jäänud teavikutelt arvestame viivist. Kui viivise summa ületab lubatud piirmäära, teie laenutusõigus blokeeritakse.
Kui suur on viivis?
Tavalise laenutähtajaga (21 päeva) teavikutel on viivis täiskasvanute puhul 0,06 eurot teaviku pealt ja lastel (kuni 16 eluaastat) 0,01 eurot teaviku pealt päevas. Viiviste summeerimisel ei arvestata puhkepäevi ja riigipühasid.
1 päevaks ja 7 päevaks laenutatud teavikute eest on kõigile viivis tähtaja ületamise eest 0,06 eurot päevas.
Millal on viivisevabad päevad?
Tartu Linnaraamatukogus ei toimu regulaarseid viivisevabasid päevasid.
Kuidas ma saan viivise tasuda?
Oma võlgnevusi saab tasuda igas raamatukogu teeninduspunktis. Sularahas saab tasuda kõigis lugemissaalides ja harukogudes. Pangakaardiga saab tasuda peamaja igal korrusel ja kõigis harukogudes.
Kas ma saan viivist maksta internetis?
Võlgnevusi saab tasuda ka pangaülekandega: makse saajaks märkige: Tartu Linnavalitsus
Arveldusarve number: a/a EE621010102000178008
Makse viitenumber: 2410035991000002 (kindlasti lisada!)
Selgitus: nimi ja lugejapileti number või isikukood, kelle viivist makstakse. (Näiteks kui lapsevanem maksab lapse eest, siis ikka lapse nimi).
Ülekandega tasudes võetakse viivis teie lugejakontolt maha järgmise tööpäeva jooksul.
Mis juhtub, kui ma laenatut kahjustan või kaotan?
Võtke ühendust raamatukoguga - pöörduge osakonda, kust raamat laenatud oli või saatke e-mail aadressile laenutaja@luts.ee.
Võite osta kadunud raamatu asemele sama raamatu (poest või antikvariaadist).
Raamat tuleb asendada kolme kuu jooksul. Kui see ei õnnestu, tuleb tasuda teaviku hind kolmekordse raamatukogukataloogi hinna alusel, aga mitte vähem kui 20 eurot täiskasvanute ja 10 eurot laste väljaande eest. Ajalehtede puhul on hüvitamise hind täiskasvanule üksiku ajalehenumbri eest 5 eurot ja lastele üksiku ajalehenumbri eest 3 eurot. Eriti nõutava ja väärtusliku väljaande kaotamise või hävimise puhul on raamatukogul õigus määrata kuni kümnekordne asendushind.
Kaotatud või rikutud väljaande asendamisel tuleb tasuda töötlustasu 3 eurot.
Miks on minu lugejakaart või lugejakonto kasutamine blokeeritud?
Lugejakaart blokeeritakse kui viiviste kogusumma ületab lubatud piirsumma. Peale viiviste tasumist saate jätkata teenuste kasutamist. Lugejakaart blokeerub ka laenutusõiguse lõppemisel. Laenutusõigust saate pikendada e-kataloogis ESTER ID-kaardi või Mobiil-ID või SMART-ID abil sisse logides või telefoni teel (736 1380) isikukoodi alusel.
Olen kaotanud oma raamatukogukaardi. Mida ma pean tegema?
Teavitage meid telefonil 736 1380 või e-mailiaadressil laenutaja@luts.ee. Teavitusega väldite oma lugejakaardi kuritarvitamist.
Ma pole aastaid oma raamatukogu kaarti kasutanud. Kas ma saan seda endiselt raamatukogus kasutada?
Kui viimasest kasutamisest on möödunud vähem kui kolm aastat, olete endiselt meie juures registreeritud ja saate kaarti kasutada. Peate vaid kontaktandmeid uuendama ja taastama laenutusõiguse.
Kas ma pean laenatu tagastama samasse raamatukokku, kust ma selle laenasin?
Ei, võite tagastada selle teile lähimasse Linnaraamatukogu harukogusse.
Kas ma saan teie raamatukogu raamatu tellida mujal asuvasse raamatukokku?
Jah, me pakume raamatukogudevahelise laenutuse teenust.
Mis on raamatukogudevaheline laenutus?
Raamatukogude poolt pakutav teenus, mis võimaldab tellida oma raamatukogus puuduvaid teavikuid oma raamatukogu lugejale teistest raamatukogudest. Teenus on tasuline.
Kuidas ma saan e-raamatuid laenata?
Tartu Linnaraamatukogul ei ole e-raamatute laenutusteenust. Küll aga on meil väike kogu klassikalistest kirjandusteostest e-raamatutena, mida võib leida meie e-lugeritest, vaata nimekirja siit. E-lugereid laenutame peamaja erialakirjanduse osakonna III korruse saalis ja harukogudes.