Joomla 3.5 by Best Hosting

Näidendivõistlus

Eesti Teatri Agentuur (2009. a.-ni Eesti näitemänguagentuur) korraldab näidendivõistlusi alates 1995. aastast üle aasta. Võistluse auhinnafondi paneb välja Eesti Kultuurkapital. 

Kaks esimest (1995 ja 1997) võistlust toimusid kahes voorus - esimesse vooru tuli esitada ideekavandid, millest žürii valis välja parimad ja need kirjutati autorite poolt valmis näidenditeks, millest parimaid auhinnati. 1999. a ja 2001. a võistlusele oodati juba algusest peale valmis tekste. 2002. aastal toimus erakorraline laste- ja noortenäidendite võistlus, mis loodetavasti kujuneb uueks traditsiooniks. 

Võistlusele saabunud näidendite varalised õigused jäävad autorile.
Näidendivõistluste veebilehekülje leiad siit

  • 2017
    I preemia: Ott Kilusk "Kirvetüü"
    II preemia: Piret Jaaks "Sireenid"
    III preemia: Maimu Berg "Salong" ja Johan Elm "Vask"
    Äramärgitud: Olev Remsu "President", 
                          Siiri Metsamäe
    "Betoonhingede aegu", 
                          Liis Sein
    "Kustpoolt puhub tuul"
                          Karl Koppelmaa
    "Tr0ll ehk Socrates peab surema"
  • 2015
    I preemia: Piret Saul-Gorodilov "Tark mees taskus"
    II preemia: Loone Ots "Gerondid ehk Lõpp"
    III preemia: Kiti Põld "Mata mind kaunilt"
    Eripreemia: Katrin Ruus "Poolonu ehk Teekond sinisesse",
                      Tiit Palu
    "Lugusid loomadest"

  • 2013
    I preemia:   Toomas Suuman "Viimase öö õigus" (lavastanud Raivo Trass, Rakvere Teater 2014)
    II preemia:  Martin Algus "Väävelmagnooliad" (lavastanud Tamur Tohver, Polygon Teater 2014)
    III preemia: Ott Aardam "Jää" ;
                      Viktor Kingsepp "Minu tänav" ;
                      Andra Teede "Estoplast" (lavastanud Sander Pukk, Vanemuine 2014)

  • 2012
    I preemia:  Tõnu Õnnepalu "Vennas" (lavastanud Aleksander Eelmaa, Eesti Draamateater 2014)
    II preemia: Raivo Kütt "Kellukavälu" ;
                    Kristel Leesmend "Tund aega, et hinge minna" (lavastanud Kristel Leesmend, Eesti Draamateater 2013);
                    Eva Samolberg "Tangent universum"
  • 2011
    I preemia:   Piret Jaaks "Näha roosat elevanti" (lavastanud Tamur Tohver, Polygon Teater 2013)
    II preemia:  Jan Rahman "Lell" ;
                       Donald Tomberg "Andmed Liina Pihlapuust"
    III preemia: Paavo Piik "Keti lõpp" (lavastanud Priit Võigemast, Tallinna Linnateater 2012);
                      Kadri Noormets "Go Neo und Romantix" (lavastanud Andres Noormets, Vanemuine 2015)
  • 2009
    I preemia:   Martin Algus "Postmodernsed leibkonnad" (lavastanud Taago Tubin, Ugala 2011)
    II preemia:  Siim Nurklik "Kas ma olen nüüd elus" (lavastanud Lauri Lagle, Eesti Draamateater 2010)
    III preemia: Loone Ots "Libuhunt"
  • 2007
    I preemia:  Valmar Kass "Soovi mul head teed" (lavastanud Hans Kaldoja, MTÜ Ajad & Tavad 2015);
                    Martin Algus "Janu" (lavastanud Andres Noormets, Endla 2008)
    II preemia: Martin Algus "Ise oled"
    III preemia: Katrin Ruus "Magus eimidagi"
  • 2005 
    II preemia:  Jim Ashilevi "Nagu poisid vihma käes" (lavastanud Andres Noormets, Endla 2006) ;
                      Jaan Undusk "Boulgakoff" (lavastanud Margus Kasterpalu, Eesti Draamateater 2008);
                      Jakob Karu (alias Tõnu Kaalep) "Vanaema juures" (lavastanud Üllar Saaremäe, Rakvere Teater 2007)
    III preemia: Eva Koff "Sabaga täht" (lavastanud Andres Noormets, Endla 2006)

  • 2003 
    I preemia:   Urmas Lennuk “Boob teab” (lavastanud Jaanus Rohumaa, Tallinna Linnateater 2004) ;
                     Jaan Undusk “Quevedo” (lavastanud Margus Kasterpalu, Vanemuine 2010) ; 
    II preemia:  Anu Allas “Lendav rõdu ehk Nagu nad tahtsid” ;
                     Raivo Kütt
    “Papa (Sõtse ja venna)” ; 
    III preemia: Jakob Karu (alias Tõnu Kaalep) “Asjade seis” (lavastanud Tiit Ojasoo, Eesti Draamateater 2004);
                     Hans Nordberg “aaron : juuni” (lavastanud Peeter Rästas, Rakvere Teater 2006)

  • 2002 
    I preemia:       Mihkel Ulman “Peeglimeister” (lavale toonud Rapla Laulustuudio 2015); 
    II-III preemia: Juhani Püttsepp “Kärt” ;
                           Kerttu Rakke “Ema sünnipäev”

  • 2001 
    I preemia:   Urmas Lennuk “Rongid siin enam ei…” (lavastanud Andres Noormets, Ugala 2002);
                      Eva Koff “Meie isa” (lavastanud Ain Prosa, Eesti Draamateater 2002); 
    II preemia:  Ilmar Vink “Esik” ;
                     Jaan Tätte “Nabatants” ("Palju õnne argipäevaks!", lavastanud Andrus Vaarik, Tallinna Linnateater 2001) ; 
    III preemia: Hannes Hamburg “Punane ja kollane; roheline” ;
                     Triin Sinissaar “Elisabethi lugu”

  • 1999 
    I preemia:  Toomas Hussar ja Ervin Õunapuu "Romanss trompetile" ;
                      Urmas Vadi ja Contra "Varasta veel võõraid karusid" (lavastanud Ingomar Vihmar, Ugala 2001)
                      Hannes Hamburg "Kulupõletajad" (kuuldemäng 2000)
    II preemia: Mihkel Ulman "Iseendal võõrsil" ;
                      Mihkel Tiks "Muulane ja kohtlane" (lavastanud Raivo Trass, Endla 2001)

  • 1997 
    II preemia:   Jaan Tätte "Ristumine peateega ehk muinasjutt kuldkalakesest” (lavastanud Jaan Tätte, Tallinna Linnateater 1998) 
    III preemia : Toomas Hussar ja Ervin Õunapuu "Tule minuga lendama" (lavastanud autorid, Eesti Draamateater 1998);
                        Enn Vetemaa "Kellele lüüakse laevakella" ("Laevakell", lavastanud Mikk Mikiver, Eesti Draamateater 1999)

  • 1995 
    I preemia: Janno Põldma "Sõber Kurk" (lavastanud Eero Spriit, Nukuteater 1996) 
    II preemia: Villu Tamme "Haned võlgu" (lavastanud Jaanika Juhanson, Von Krahli Teater 2007);
                     Hilli Rand "Lihtsameele talus" ; 
    III preemia: Jaanus Rohumaa ja Mari Tuuling "Ainus ja igavene elu" (lavastanud Jaanus Rohumaa, Tallinna Linnateater 1996)

 Viimati täiendatud: 6. detsembril 2017