Kuidas kõik alguse sai
|
Tartu kevadkontsertide lugu
|
Näituse saamise lugu

JAAN KIHO

Jaan Kiho (s 1943) läks „Vanemuisesse” tööle enne sõjaväge, alguses laulis ooperikooris, siis, pärast armeed, hakkas käima Vanemuise kolmandas stuudios ning lõpetas selle 24-aastaselt kooritöö kõrvalt. Märkamatult tulid draama- ja muud rollid: Epp Kaidu lavastus «Äiu-äiu, poiss kui karu», üks esimesi suuri muusikale «Enrico 100» jpt, ka Jaan Toominga lavastused.

Küsimusele, miks Vanemuise aeg ümber sai, on Kiho ühes intervjuus vastanud, et „see sai otsa, nii nagu saavad otsa kõik asjad siin ilmas. Ühel hetkel tundsin, et nüüd aitab. Minule tähendas millegi lõppu ka Epp Kaidu surm. Teatris hakkasid toimuma suured muutused. Kaarel Ird võttis repertuaarist maha kõik Kaidu lavastatud menutükid.”

Pärast teatrist lahkumist lõi Jaan Kiho teatristuudio „Munev Aine”, mis tegutses Tähe tänaval, selle suurim projekt oli «Anno Diaboli» – «Saatana aasta», mille stsenaariumi kirjutas Kiho ise George Orwelli «1984» ainetel. See tõi paksu pahandust ja Kiho saadeti enne peaproovi Tšernobõli.

Kahe ja poole kuu pärast tuli ta surmatsoonist eluga tagasi ja tõi «Anno Diaboli» ikkagi välja. Publikuhuvi oli meeletu. 1998-1999. a osaleti ka taarausuliste muinsuskaitseklubi „Tõlet” loitsudel Toomemäel, Raekoja platsil ja mujal.

Mõned aastad veetis Jaan Kiho Rootsis maalides. Tagasi Tartusse tulnuna kiikus kohalikus televisioonis suurel hõbedasel kuul ja tegi sarja «Jaan on inimese sõber». See oli talkshow, kuhu ta tahtis kohalikku elu mõjutanud, Tartule tema omapära andnud inimesi, külalisteks olid näiteks Johnny B. Isotamm ja Julia Vapra.

Jaan Kiho on kirjutanud raamatu , müünud kinnisvara ja peab nüüd koos abikaasa Merriti ja abikokk Hummeriga kuulsat kodurestorani „MerMer”, mille tegemisi sai vahepeal ka teleekraanilt jälgida. Kuueosaline meelelahutuslik pseudo-dokumentaal „Hummeri jälgedes“ ei olnud tavapärane sari, tegemist on absurdihõngulise kulgemisega, milles külla toiduainete otsingule saadetud Kiho hajameelseid tegemisi ja eksirännakuid saadab tema truu neljajalgse sõbra Hummeri eneseiroonilise huumoriga kommentaar. Saab vaadata ERR arhiivist.

Jaan Kiho joonistas ka pildid 2011. a ilmunud raamatusse „Õgivad ja blogivad : kodurestorani MerMer Abikelner Hummeri raamat” http://www.ester.ee/record=b2668674*est

Filmograafia:
1990 "Semm" Tudengifilm
1988 "Näkimadalad III jagu" Telemängufilm
1988 "Näkimadalad IV jagu" Telemängufilm
1987 "Näkimadalad I jagu" Telemängufilm. Reigi opman
1987 "Näkimadalad II jagu" Telemängufilm. Reigi opman
1986 "Võtmeküsimus" Telemängufilm. Montaažibrigadir Aleksejev
1982 "Arabella, mereröövli tütar " Mängufilm. Haak http://www.ester.ee/record=b3063112*est
1980 "Metskannikesed " Mängufilm
1971 "Tuuline rand " Mängufilm. Mobiliseeritu
1970 "Valge laev " Mängufilm. Hipi poiss lokaalis

Raamatud:
Värav : 3 lugu” 1994 http://www.ester.ee/record=b1056277*est
„Jaanipäevatoidud : Eesti, Rootsi ja Soome köök ja kombed” 2016 http://www.ester.ee/record=b4572308*est

       
|
|
|