Kuidas kõik alguse sai
|
Tartu kevadkontsertide lugu
|
Näituse saamise lugu

Näituse saamise lugu

Rein Õunap ja Kaja Kleimann kevadel 2016. Foto: Agnes Joala

2016. aasta kevadel oli Tartu Linnaraamatukogu II korrusel näitus „Öö lõhnab, vihma sajab: Tartu kevadkontserdid 1978-1988”. Näitusel olid omaaegsetel kontsertidel tehtud fotod esinejatest koos niipalju infoga nende edaspidisest käekäigust, kui leida suutsin. Enamuse fotodest ja kõik plakatid laenas meile oma erakogust kõigi kontsertide korraldamise juures tegev olnud Rein Õunap. Fotograafidest on siinolevate piltide autoritena võimalik tuvastada Malev Toom ja Andrus Salupere, aga neid on olnud muidugi rohkem. Kui lauljast esinemisaegne foto puudus, siis tänapäevast fotot ma ei kasutanud, mööndusena pole üks foto siiski kontserdil tehtud ja üks kontserdil tehtud foto on pärit veebist. Elulooliste andmete juurde olid lisatud plaadid ja/või raamatud, mida tollased esinejad hiljem välja andsid. Vitriinides olid esinejad grupeeritud laias laastus põhja-ja lõunapoolseteks, Virumaa ja hiidlaste puntideks, veebikeskkonnas otsustasime lihtsuse mõttes tähestikulise järjekorra kasuks.

Näituse koostamiseks kuulasin läbi kõik olemasolevad salvestused ja püüdsin tuvastada niipalju esinejaid ja autoreid kui võimalik, teadustati neil kontsertidel harva. Teada sain 56 teksti autorit, 92 esinejat ja 13 ansamblit. Näitusel oli ka palve, et kõik, kes oskavad, teeksid täiendusi ja parandusi. Sama kehtib veebivariandi kohta – igasugune lisateave on oodatud.

Kõik kontserdid on salvestatud lintmakiga, kui mitte kõik, siis enamus Margus Lepneri poolt. Rein Õunap lasi enda käes hoiul olevad originaallindid digiteerida elupõlisel heliloojal, muusikul ning Viljandi Kultuurikolledži õppejõul Tõnu Kallastel. Tundub, et kas digiteerimise või kopeerimise ajal on siiski tekkinud mingi segadus, sest osa materjali on topelt, miska ilmselt peab mingi osa puuduma. Samuti tekivad vahed sisse lintmaki lindi vahetamise tõttu.

Loe ka Tartu kevadkontsertide lugu ja sellest, Kuidas kõik alguse sai.

Näituse koostaja on abi eest eriti tänulik Rein Õunapile, Agnes Joalale, Mikk Sarvele, Tõnis Tulbile, Ants Johansonile, Ingrid Saarele, Asko Tammele ja ka kõigile teistele, kes aitasid meenutada ning nõu ja jõuga abiks olid.

Kaja Kleimann


|
|
|