Registreeru lugejaks, vaata oma laenutusi, pikenda ja telli Minu ESTERis

Linnaraamatukogu aprillikuu Targa kapi ja avatud ustega

Tartu Linnaraamatukogu uksed olid lugejatele märtsis ja aprillis küll avatud, aga raamatukogu külastusele oli kehtestatud ajaline piirang. See-eest seadistati märtsi lõpus töökorda kontaktivaba laenutust võimaldav Tark kapp. Aprillikuu jooksul külastati raamatukogu ca 38 000 korda ja laenutusi kogunes ligi 60 000. Targa kapi abil täideti kuu jooksul 666 lugeja tellimus.

Linnaraamatukogu Tark kapp on olnud kasutuses kuu aega, seetõttu oli põhjust uurida, kuidas teenus on lugejate poolt vastu võetud. Paari esimese nädala pikk, rohkem kui viiepäevane ooteaeg, on tänaseks kahanenud päevale-paarile. Aprillikuu jooksul tehtud 666-st tellimusest rohkem kui pooltele tuldi järele ajal, mil raamatukogu oli suletud. Raamatuid tagastas kappi 95 lugejat. Oma tellimus jäeti kapist välja võtmata 70 korral.

Uue teenuse kasutamine on tekitanud nii segadust kui ka elevust. Nimelt erineb pakiautomaatide koodisüsteem raamatukogu laenutuskapi toimimise loogikast, mis tegelikult on lihtne – pärast dokumendi sisestamist (ID-kaart) või triipkoodi skaneerimist (lugejapilet, Tartu õpilaspilet) avaneb kapiuks, mille taga ootab tellitud väljaanne.

Tarka kappi jõuavad e-kataloogi ESTER või lugeja soovil teenindaja vahendusel tellitud raamatud siis, kui tellimispunktiks on valitud Tartu LR Tark kapp (Kompanii 3 õues). Kindlasti tuleks selline valik teha juhul, kui soovitakse raamatut kätte saada väljaspool raamatukogu lahtiolekuaega. Targa kapi eelis on ööpäevaringne teenindus, puuduseks ehk see, et kõigi teenindusnüanssidega Tark kapp arvestada ei oska, näiteks pole võimalik kasutada volitust ja kärglaenutuse teenust. Lisaks võivad Targa kapi toimimist mõjutada ilmaolud, nt tugev vihmasadu.

Sarnaselt teiste tellimustega tuleb ka Targa kapi puhul kõigepealt ära oodata e-kirja või sms-ga saabuv teade, et tellitud raamat ootab lugejat. Tark kapp on ühendatud raamatukogu infosüsteemiga - kui lugeja avab kapi ukse, laenutatakse tellitud raamatud automaatselt lugeja arvele. Tellitud raamatuid hoitakse kapis kolm päeva alates teate saatmisest.

Tarka kappi saab raamatuid ka tagastada, aga ainult siis, kui kapis on vaba ruumi. Tagastatud raamatud võetakse lugeja arvelt maha tööpäeva jooksul raamatukogu töötaja vahendusel.

Aprilli viimastel päevadel lisandus raamatukogu peamaja ukse taha teine tavaline raamatute tagastuskast, kuhu saab raamatuid ära tuua, kui raamatukogu on suletud. Tagastatud raamatud võetakse lugeja arvelt maha järgmise tööpäeva jooksul.

Täiendav info: infosüsteemide peaspetsialist Küllike Lutsar tel 736 1378

Kompanii 3/5, Tartu 51004      Pikendamine: +372 736 1380   laenutaja@luts.ee       Sekretär: +372 736 1370   oskar@luts.ee