Registreeru lugejaks, vaata oma laenutusi, pikenda ja telli Minu ESTERis

2011 Hendrik Lindepuu esitleb Czesław Miłoszi tõlkeraamatuid

15.10.2011

Esmaspäeval, 17. oktoobril kell 17.30 esitleb tõlkija Hendrik Lindepuu Tartu Linnaraamatukogu kohvikus Lutsu Juures Poola nobelisti Czesław Miłoszi mälestusteraamatut “Miłoszi ABC” ja lühiesseede kogu “Teeäärne koerake”. Czesław Miłosz (1911–2004) on maailmakirjanduse suurkuju, üks neljast poolakast, kes pärjatud Nobeli kirjanduspreemiaga (1980).

Eesti keeles on Hendrik Lindepuu tõlkes varem ilmunud esseekogu “Vangistatud mõistus” (1999), kus ta käsitleb Nõukogude mõjusfääri sattunud Kesk-Euroopa intelligentsi saatust. Eluõhtul kirjutatud “Miłoszi ABC” on omapärase vormiga – tähestikuliselt järjestatud – mälestusteraamat, mis toob meie ette kireva panoraami XX sajandist, rõhuga Leedul, Poolal, Prantsusmaal ja Ameerikal. “Vangistatud mõistusest” tuntud teema – ehk siis Nõukogude ja Saksa totalitarismi laastav mõju inimsaatustele – on ka “ABC-s” üks läbivaid motiive. Lisaks inimestele ja kohtadele pühendatud artiklitele sisaldab raamat ka filosoofilisi mõtisklusi (Aeg; Ambitsioon; Arv; Hirm; Julmus; Kuulsus; Tõde jne).

Lühiesseede ja proosaluule vahel balansseeriv “Teeäärne koerake” tunnistati 1997. aastal Poola parimaks kirjandusteoseks ning see tõi Neustadti ja Nobeli preemia laureaadile Czesław Miłoszile Poola kõrgeima kirjandusauhinna Nike. Pika elu lõpul kirjutatud lühilood on filosoofiliseks tagasivaateks käidud teele, autor käsitleb neis oma suhteid religiooniga, kirjanikuks olemise tähendust, ajaloo objektiivsuse küsimust jms.

Esitlusele on oodatud kõik huvilised. Kirjandusõhtu saab teoks koostöös Poola Vabariigi Suursaatkonnaga.

Täiendav teave: raamatukogust tel 736 1374, Hendrik Lindepuu, e-post See e-posti aadress on spämmirobotite eest kaitstud. Selle nägemiseks peab su veebilehitsejas olema JavaSkript sisse lülitatud.

Kompanii 3/5, Tartu 51004      Pikendamine: +372 736 1380   laenutaja@luts.ee       Sekretär: +372 736 1370   oskar@luts.ee