Registreeru lugejaks, vaata oma laenutusi, pikenda ja telli Minu ESTERis

2012 Raamatukogu kutsub filmiõhtutele

28.11.2012

 

30. novembril ja 3. detsembril linastuvad Tartu Linnaraamatukogu saalis eesti filmid ning publikuga tulevad kohtuma filmitegijad. 30. novembril kell 15 näidatakse Rao Heidmetsa mängufilmi “Kallis härra Q” ja 3. detsembril kell 17 Leida Laiuse mängufilmi “Ukuaru”. Mõlemad filmid on kirjanduse ekraniseeringud.

“Kallis härra Q” valmis 1998. aastal Aino Perviku samanimelise jutustuse põhjal. Vaatajatega tulevad 30. novembril kohtuma filmi režissöör Rao Heidmets, näitleja Peeter Volkonski (filmis Pudelimees) ja Kerti Rand (tollal Viilas, filmis Sigrid).

“Kallis härra Q” on nalja ja põnevust täis film kahest poolõest, kes näevad teineteist esimest korda elus ja nende kohtumisest saab alguse terve rida ootamatuid sündmusi. 

Lastele, noortele ja kogu perele sobiv film oli peamiselt animafilmi režissöörina tuntud Rao Heidmetsa esimene mängufilm, aga võitis kohe auhindu rahvusvahelistelt festivalidelt. R. Heidmetsa alustas filmitegemist rühmituses “Päratrust Film”, hiljuti esilinastus Tallinnas autori segatehnikas lühifilm „Muna”. Heidmetsa filmide paremikku kuuluvad „Papa Carlo teater”, “Noblesse oblige”, „Elutuba”, „Kaasasündinud kohustused”.

Leida Laiuse linateos “Ukuaru” jõudis ekraanile 1973. aastal ja selle aluseks on Veera Saare 1930. aastaid kujutav külaromaan. Filmile eelnevas vestluses 3. detsembril osalevad filmis Minnat mänginud Elle Kull, filmi stsenarist Mats Traat ja toimetaja Maris Balbat.

Kokku üle 20 filmirolli teinud ja Eesti filmi sajandi naistähe tiitliga pärjatud Elle Kull tegi “Ukuarus” tudengina oma filmidebüüdi, teatrinäitlejana on ta laval tänaseni. Kirjanik Mats Traat ei sattunud filmi stsenaristiks sugugi juhuslikult – ta oli Moskvas stsenaristikat õppinud ja aastatel 1965 – 1968 Tallinnfilmis toimetajana töötanud. Teatrikriitik ja kultuuriajakirjanik Maris Balbat oli aastast 1969 Tallinnfilmi mängufilmide toimetaja.

Filmiõhtud on pühendatud Eesti filmi juubeliaastale, nende läbiviimist toetab Tartu linnavalitsuse kultuuriosakond ja tehnikaga tuleb appi Kinobuss.

Filmihuvilised on lahkesti oodatud ja sissepääs on tasuta.

 

Kompanii 3/5, Tartu 51004      Pikendamine: +372 736 1380   laenutaja@luts.ee       Sekretär: +372 736 1370   oskar@luts.ee