Registreeru lugejaks, vaata oma laenutusi, pikenda ja telli Minu ESTERis

2012 Algamas on viieteistkümnes Põhjamaade raamatukogunädal Eestis

09.11.2012

 

12. novembril algab traditsiooniline Põhjamaade raamatukogunädal, mille teema on tänavu “Mitmekesine Põhjala”. Eestis korraldatakse raamatukogunädalat juba viieteistkümnendat korda, Skandinaavias alustati aasta varem. Nädala jooksul toimub sündmusi nii lastele kui täiskasvanutele, Tartu programmi pani kokku linnaraamatukogu.

Põhjamaade raamatukogunädala eesmärk on lugemise, Põhjamaade kirjanduse ning jutuvestmise traditsiooni tutvustamine ja edendamine. Tänavune teema “Mitmekülgne Põhjala” tahab juhtida tähelepanu kultuurilisele ja etnilisele mitmekesisusele Põhjalas.

Fookusesse on tõstetud norra lastekirjanduse klassik Thorbjørn Egner, soome kirjanik Miika Nousiainen ja Rootsi jalgpallitäht Zlatan Ibrahimoviĉ. Neist kolmest on Eesti lugejale tuttav vaid Egneri looming, Nousiaineni romaan ja Ibrahimoviĉi autobiograafia on alles tõlkimisel.

Raamatukogunädala sündmused algavad 12. oktoobri hommikul Annelinna raamatukogus, kus zooloog Aivo Tamm kõneleb kõigepealt Põhjala loomastikust ja kell 11.00 avatakse islandi kaasaegsete kirjanike portreede näitus. Kell 13.00 jätkuvad sündmused Tartu Kirjanduse majas, kus külas on kirjanik Kärt Hellerma ja juttu tuleb reisidest Põhjamaadesse ning Põhjala mõjust loomingule. Põhjamaade Ministrite nõukogu Eesti esinduse kultuurinõunik Eha Vain kõneleb Põhjamaade ilukirjanduse tõlkimisest ja Enn Lillemets loeb ette norra kirjaniku L. S. Christenseni novelli “Põrsas”.

Põhjamaade kirjandusele on pühendatud novembrikuu kirjanduskohvik, kus 15. novembril on vaatluse all soome kirjaniku Joel Haahtela põnev ja poeetiline romaan “Liblikakoguja”, autorit tutvustab lähemalt Heidi Iivari. 14. novembril on Soome Instituudis avatud raamatulaat.

Thorbjørn Egneri raamatu “Pillimees Ronihiir, Morten ja Nukatuka rahvas” lugusid ja laule esitatakse Karlova –Ropka ja Annelinna raamatukogus laulustuudio Fa-diees laululaste abiga. Lisaks toimub kolm üritust Egneri loomingust Annelinna gümnaasiumi keelekümblusklassidele.

Põhjamaade kirjanduse nädal saab teoks koostöös Soome Instituudi ja Põhjamaade Ministrite Nõukogu esindusega Eestis. Ürituste täielik kava on väljas raamatukogu kodulehel aadressil www.luts.ee. Raamatukogunädala kohta leiab rohkem infot aadressil www.norden.ee. Sündmustest osa saama on oodatud kõik huvilised!

Täiendav teave: Margit Oja, tel 746 1042 või 746 1040

 

Kompanii 3/5, Tartu 51004      Pikendamine: +372 736 1380   laenutaja@luts.ee       Sekretär: +372 736 1370   oskar@luts.ee