Registreeru lugejaks, vaata oma laenutusi, pikenda ja telli Minu ESTERis

2012 A-raamatukogu pani linnaraamatukogus näitusele välja paber-zine`d

25.05.2012

Tartu Linnaraamatukogu II korruse näituseruumis on 19. juunini avatud A-raamatukogu koostatud näitus “Zine”, kuhu on koondatud paremik nende kogutud paber-zine’dest. Zine on tuletatud inglisekeelsest sõnast 'magazine' (ajakiri) ja tähendab eelkõige väikese tiraažiga omaalgatuslikult välja antud publikatsiooni - mahult midagi brošüüri ja ajakirja vahepealset.

Zine võib koostada (kirjutada/joonistada/kujundada) erinevatel viisidel ja pea kõikidel teemadel. Sellised trükised on välja antud eelkõige käsitsi paberile paljundades või on need e-zine'de kujul internetis kõigile kättesaadavad. Viimastel aastatel on hakanud rohkem levima virtuaalsed zine'd ning on tehtud netilehekülgi eraldi zine-raamatukogude jaoks. Zine´d rändavad käest-kätte kinkimise, vahetamise või vähese annetuse eest autorile.

Zine on lühend ka kitsamast ja varasemast sõnast fanzine. 1920. aastatel nimetati just nii ulmefännide poolt välja antud lühikesi kirjutisi. 70. aastatel alguse saanud punk subkultuur võttis fanzine vormi kiiresti üle, et propageerida ning levitada infot punkbändide ja kontsertide toimumise kohta.

Nüüdseks on selline isetegemine levinud üle maailma. Korraldatakse zine-messe, toimivad eraldi raamatukogud ja müügipunktid. Eesti on isetehtud ja välja antud zine-kultuur väga algeline. Kohtame tihti asutuste enda välja antud informatsioonimaterjale, kuid laiemalt levivaid DIY (tee ise!) zine´sid ei leidu.

Tartu Linnaraamatukogu näitusel on valik A-raamatukogu poolt kogutud ja seal hoiustatavatest zine´dest. Sellest tulenevalt on näituse valikus erinevaid teemasid: loomaõigluslus, taimetoit, anarhism, taaskasutus, hõivamine (squattimine), feminism, antirassism jne. Pärast näitust hoiustatakse kõik zine’d Tartus A-raamatukogus (www.araamat.org), kus neid on võimalik tasuta laenutada.

Täiendav info: Kadri Raiend tel 56 952555

Kompanii 3/5, Tartu 51004      Pikendamine: +372 736 1380   laenutaja@luts.ee       Sekretär: +372 736 1370   oskar@luts.ee