Registreeru lugejaks, vaata oma laenutusi, pikenda ja telli Minu ESTERis

2013 Linnaraamatukogus avatakse nahkköites Kalevipoegade näitus

Esmaspäeval, 29. aprillil kell 16.30 avatakse Tartu Linnaraamatukogu II korruse näituseruumis bibliofiili ja köitekunsti koguja Enn Jaanisoo näitus “Nahkköites Kalevipoeg”. Välja on pandud 56 köidet 41 köitekunstnikult.

Näitusele välja pandud köited on osa Eesti aja- ja kultuurilooliste raamatute kogust, mis sisaldab ligi 400 Eesti nahakunstnike täisnahkköidet. Lisaks poolnahkköited ja vanad raamatud Eesti raamatuvaramust.

Kogu tekkimise ja arendamise aluseks on huvi Eesti ajaloo vastu, Eesti kultuuriloo vastu üldiselt ja kitsamalt kunstiajaloo vastu, aga ka bibliofiilne huvi raamatute kui asjade vastu – vanad raamatud, raamatute ajalugu ja areng, raamatute kujundus ja kõik muu, mis sellise kogu arendamisega kaasas käib.

Eesti nahakunstnike poolt teostatud nahkköited on ajaliselt hilisem huvi – vääristada selleks sobivaid raamatuid kogust, aga ka uusi raamatuid nahka köitmisega, andmaks neile lisaväärtust naha- ja köitekunsti vahenditega. 

Eesti nahakunst ja selle üks osa – kauni kujundusega nahkköidete valmistamine on maailmas tunnustatud ja kõrgelt hinnatud. Selle tõestuseks on Eesti kunstnike poolt rahvusvahelistel näitustel saavutatud kõrged kohad.

Kogu arendamisel on üks eesmärke koguda sinna enamiku Eesti kaasaegsete naha- ja köitekunstnike autorieksemplarid. Praeguseks on kogus ligi 400 täisnahkköidet 83 kunstnikult.

Näituse Tartu Linnaraamatukogus kujundas Tartu Kõrgema Kunstikooli õppejõud Rutt Maantoa. Huvilised saavad näitust vaadata 25. maini.

Täiendav info: Enn Jaanisoo, Eesti Nahakunstnike Liidu toetajaliige tel. 50 29282

 

Kompanii 3/5, Tartu 51004      Pikendamine: +372 736 1380   laenutaja@luts.ee       Sekretär: +372 736 1370   oskar@luts.ee