Registreeru lugejaks, vaata oma laenutusi, pikenda ja telli Minu ESTERis

2013 Tuntud saksa lastekirjanik Paul Maar kohtub lugejatega juba sel kolmapäeval

01.04.13

Juba sel kolmapäeval, 3.aprillil esineb Tartu kirjandusfestivali Prima Vista ja Goethe Instituudi kutsel Eestis saksa lastekirjanduse elav klassik Paul Maar.
3. aprillil kell 13 kohtub Maar lastega Tartu Linnaraamatukogus ja 5. aprillil kl 13 esineb ta Tallinna raamatumessi külalisena Eesti Rahvusraamatukogus. Kirjaniku juttu tõlgib ja talle esitab küsimusi Kristel Kaljund. Festivali „Saksa kevad“ raames näidatakse ka filmi „Das Sams” / „Laupa“ (2001) – 16. aprillil kl 13.30 Tartus kinos Cinamon ja 18. aprillil 13.30 Tallinnas kinos Artis.

Paul Maar sündis 1937. aastal Baierimaal ja on tänaseni Lõuna-Saksamaale truuks jäänud. Ta on õppinud kunstiajalugu ja maalikunsti ning esialgu töötaski kunstiõpetajana, kirjutades samal ajal juba sahtlisse lugusid. Tema esimesed raamatud ilmusid 1960. aastate teisel poolel. Maari sõnul avastas ta lastekirjanduse alles tänu oma lastele, sest ise laps olles ta seda nautida ei saanud. Praegu on ta üks edukamaid ja mitmekülgsemaid saksa laste- ja
noorteraamatute autoreid: ta kirjutab, illustreerib ja tõlgib ning on mitme filmistsenaariumi ja näidendi autor.

Paul Maar on virtuoosne sõnakunstnik, kes sageli mängib keelega ning vormib võlurina tähtedest ja mõistetest üllatavaid lugusid ja riime. Sõnamänge pole
lihtne tõlkida, aga ometi on Maari raamatuid ilmunud rohkem kui kahekümnes keeles ja ta on kohtunud lastega maailma kõigil kontinentidel. Maar on kirjutanud ja illustreerinud umbes 50 laste- ja noorteraamatut, mitmed neist on jõudnud kinolinale ja teatrilavale. Eesti keeles andis kirjastus Atlex 2010. aastal välja kuulsa Samsi-sarja esimese raamatu „Nädal täis laupäevi“.

Maari raamatute tegelastest on kahtlemata kõige populaarsem Sams, eesti keeles Laupa. (Sams on tuletatud sõnast Samstag, mis eesti keeles tähendab laupäeva, Laupa on vastavalt tuletis laupäevast.) Sams ehk Laupa on tulipunaste juuste ja kärssninaga sukeldumisülikonnas olend, kes oma välimuselt meenutab ehk pisut Karlssonit. Ta on häbematu ja ninatark tegelane, kes armastab luuletada ja suudab täita soove. Esimene Samsi-raamat ilmus 1973. aastal ja tõi kirjanikule kuulsuse. Samsi-sari koosneb 7 raamatust, neist viimane ilmus 2011. aastal. Samsist on tehtud arvutimäng ja kolm filmi, kusjuures filmivõtted toimusid Maari kodulinnas Bambergis.

Paul Maar on loonud teisigi põnevaid tegelasi, nagu näiteks koerast inimeseks moonduv härra Bello või idamaistest seiklustest unistav Lippel, ta on kirjutanud
kunstmuinasjutte ja päris realistlikke noorteromaane. Täiskasvanud lugeja jaoks on Maar mõnikord poetanud oma teostesse vihjeid kirjandusklassikale, näiteks E.T.A. Hoffmannile.

Maar on pälvinud arvukalt auhindu, sealhhulgas Saksa noorsookirjanduse auhinna kogu loomingu eest, ning tema nime kannab Saksamaal 14 kooli. Maari kirjastus Oetinger on saatnud Eestisse tema raamatuid, millega kohtumisele tulnud lapsed tutvuda saavad.

Täiendav teave:
Linda Jahilo
Prima Vista saksakeelse programmi koordinaator
736 1374

Kompanii 3/5, Tartu 51004      Pikendamine: +372 736 1380   laenutaja@luts.ee       Sekretär: +372 736 1370   oskar@luts.ee