Registreeru lugejaks, vaata oma laenutusi, pikenda ja telli Minu ESTERis

2013 Tuntud saksa lastekirjanik Paul Maar külastab Eestit

5.03.2013

Tartu kirjandusfestivali Prima Vista ja Goethe Instituudi kutsel külastab Eestit saksa lastekirjanduse elav klassik Paul Maar. 3. aprillil kell 13 kohtub Maar lastega Tartu Linnaraamatukogus ja 5. aprillil kl 13 esineb ta Tallinna raamatumessi külalisena Eesti Rahvusraamatukogus. Kirjaniku juttu tõlgib ja talle esitab küsimusi Kristel Kaljund.

Paul Maar sündis 1937. aastal Baierimaal ja on tänaseni Lõuna-Saksamaale truuks jäänud. Ta on õppinud kunstiajalugu ja maalikunsti ning esialgu töötaski Maar kunstiõpetajana, kirjutades samal ajal juba sahtlisse lugusid. Tema esimesed raamatud ilmusid 1960ndate teisel poolel. Paul Maari sõnul avastas ta lastekirjanduse alles tänu oma lastele, sest ise laps olles ta seda nautida ei saanud. Täna on Maar üks edukamaid ja mitmekülgsemaid saksa laste- ja noorteraamatute autoreid: ta kirjutab, illustreerib ja tõlgib ning on mitmete filmistsenaariumide ja näidendite autor.

Paul Maar on virtuoosne sõnakunstnik, kes sageli mängib keelega ning vormib võlurina tähtedest ja mõistetest üllatavaid lugusid ja riime. Sõnamänge ei ole lihtne tõlkida, aga ometi on Maari raamatud ilmunud rohkem kui kahekümnes keeles ja ta on kohtunud lastega maailma kõigil kontinentidel. Maar on kirjutanud ja illustreerinud umbes 50 laste- ja noorteraamatut, mitmed neist on jõudnud kinolinale ja teatrilavale. Eesti keeles andis kirjastus Atlex 2010. aastal välja kuulsa Samsi-sarja esimese raamatu “Nädal täis laupäevi”.

Paul Maari raamatute tegelastest on kahtlemata kõige populaarsem Sams, eesti keeles Laupa (Sams on tuletatud sõnast “Samstag”, mis eesti keeles tähendab laupäeva, Laupa on vastavalt tuletis laupäevast). Sams ehk Laupa on tulipunaste juuste ja kärssninaga sukeldumisülikonnas olend, kes oma välimuselt meenutab ehk pisut Karlssoni. Ta on häbematu ja ninatark tegelane, kes armastab luuletada ja suudab täita soove. Esimene Samsi-raamat ilmus 1973. aastal ja tõi kirjanikule kuulsuse. Samsi-sari koosneb 7 raamatust, neist viimane ilmus 2011. aastal. Samsist on tehtud arvutimäng ja kolm filmi, kusjuures filmivõtted toimusid Maari kodulinnas Bambergis.

Paul Maar on loonud teisigi põnevaid tegelasi nagu koerast inimeseks moonduv härra Bello või idamaistest seiklustest unistav Lippel, ta on kirjutanud kunstmuinasjutte ja päris realistlikke noorteromaane. Täiskasvanud lugeja jaoks on Maar mõnikord poetanud oma teostesse vihjeid kirjandusklassikale, näiteks E.T.A. Hoffmannile.

Paul Maar on pälvinud arvukalt auhindu, sh ka Saksa noorsookirjanduse auhinna kogu loomingu eest ning tema nime kannab Saksamaal 14 kooli. Maari kirjastus Oetinger on saatnud Eestisse erinevaid Maari raamatuid, millega kohtumisele tulnud lapsed tutvuda saavad. Festivali Saksa kevad raames näidatakse ka filmi “Das Sams” / ”Laupa” (2001) - 16. aprillil kl 13.30 Tartus kinos Cinamon ja 18. aprillil 13.30 Tallinnas kinos Artis.

Täiendav teave: Linda Jahilo, Prima Vista korraldustoimkond 
tel 736 1374
Anne Lind, Goethe Instituut Tallinnas, tel 627 6960

Kompanii 3/5, Tartu 51004      Pikendamine: +372 736 1380   laenutaja@luts.ee       Sekretär: +372 736 1370   oskar@luts.ee