Registreeru lugejaks, vaata oma laenutusi, pikenda ja telli Minu ESTERis

Uudis - Linnaraamatukogus saab vaadata näitust "Köitev ja kaitsev" (24.05.19)

23. maist 21. juunini saab Tartu linnaraamatukogu II korruse fuajees vaadata Kõrgema Kunstikooli Pallas nahadisaini osakonna näitust "Köitev ja kaitsev". Näitus pakub vaatamiseks valikut Kõrgema Kunstikooli Pallas nahadisaini ja restaureerimise eriala üliõpilaste õppetööna valminud raamatuköidetest.

Kaunist nahkköidet looma on ajendanud soov vääristada raamatut naha- ja köitekunsti vahenditega. Köide peab meelitama raamatut avama, kuid pakkuma ka kaitset kulumise eest. Tudengite loomingus on vanad traditsioonilised töövõtted ja tehnikad kombineeritud kaasaegsete lahendustega. Otsitud on võimalusi, kuidas väljendada raamatu lugemisel saadud emotsioone ja mõtteid värvis, vormis ja kujundikeeles. Tulemuseks on põnevad ja omanäolised tööd, kus on kasutatud huvitavaid kompositsioonilahendusi ning erinevaid köitmisviise.

Näituse ühe osana saab näha klassikalisi nn. prantsuse stiilis köiteid, mida iseloomustab vastupidavus ja väärikus. Sellise köite valmistamine on aeganõudev ja nõuab täpset kätt ning head tehnikate valdamist. Raamatule tehakse alati ka vutlar.

Näitusel on ka mängulisema lahendusega töid, kus esmatähtis on idee uudsus. Siin on kasutatud selliseid köitmisviise, mis on lihtsamini teostatavad ja annavad autorile suurema vabaduse mängida erinevate materjalide ja raamatu vormiga.Köitekunsti õpetamisel on säilitatud häid ja tuntud traditsioone, samas on innustatud otsima uudseid lahendusi nii tehnikas kui kujunduses.

Sooviks on äratada mõtteid köitekunsti rolli üle tänapäeval ning näidata selle kunstiliigi elu rikastavat kultuurilist väärtust.

Üliõpilaste töid juhendasid õppejõud Rutt Maantoa ja meister Tõnu Ojaperv .

Täiendav info: Rutt Maantoa See e-posti aadress on spämmirobotite eest kaitstud. Selle nägemiseks peab su veebilehitsejas olema JavaSkript sisse lülitatud.

Kompanii 3/5, Tartu 51004      Pikendamine: +372 736 1380   laenutaja@luts.ee       Sekretär: +372 736 1370   oskar@luts.ee