Registreeru lugejaks, vaata oma laenutusi, pikenda ja telli Minu ESTERis

2019 Zoja Lebedeva näitus avatakse Vaidu Vidili portreefilmiga kunstnikust

01.04.2019

4. aprillil kell 17 avatakse Karlova-Ropka raamatukogus kunstnik Zoja Lebedeva näitus „Vaidu Vidil kinkis paberi“. Avamisel näidatakse Eesti filmimehe Vaidu Vidili viimast filmi seeriast „Udmurtia portreed”, mis valmis Zoja Lebedeva 60. sünnipäevaks.

See on portree kunstnikust ausa, iroonilise, avatud mõttelaadiga eesti mehe silme läbi ning ühtlasi kingitus naisele, Zoja Lebedevale, kes oli Vaidu Vidili kaaslaseks tema viimastel aastatel.

Filmis saame näha kaadreid Udmurtiast, Buranovost ja selle laulvatest vanaemadest, Lidorvai muuseumist, Jekaterinburgi folkloorifestivalilt, Peterburist, Eestist, Setumaast, Ungarist. Näeme kaadreid Zoja Lebedeva töödest ja fragmente isiklikust arhiivist. Zoja Lebedeva nimetab end sageli antikunstnikuks. Filmis kuuleme tema arusaamu kunstist, moest, traditsioonidest ja nende säilitamisest, silla loomisest vana ja uue ning erinevate põlvkondade vahel.

Sel aastal oleks filmimees Vaidu Vidil saanud 70-aastaseks. Filmi autorist räägib soome ajakirjanik Risto Vuorinen nõnda: „Ta oli taibukas, loominguline ja alati väga huvitatud uutest asjadest”. Koos Vuorineniga tehti soomlaste Yle TV-le dokumentaalset reisisarja „Retked Eestis” ja tõsielufilmid „Kalevipojad müügiks” ning „Eesti vaeste talv”. Vidil oli ka filmi ”Okupeeri oma müür” operaatoriks.

Zoja Lebedeva on Venemaa Kunstnike Liidu ja Tartu Kunstnike Liidu liige. Lisaks Karlova raamatukogus olevale näitusele on avatud Zoja Lebedeva isikunäitus „Vaidu Vidil kinkis värvid” Tartu Kunstimajas.

Karlovas Marta tänaval on võimalik külastada Vaidu Vidili korter-muuseumi, sest filmimehe lapsepõlv ja noorus möödusid just Karlovas. Muuseumisse pääsevad tartlased õhtul alates kella viiest, külastus tuleks enne kokku leppida telefonil 5323 2813.

Täiendav info: Karlova-Ropka harukogu juhataja Laili Jõgiaas tel 736 1662

Kompanii 3/5, Tartu 51004      Pikendamine: +372 736 1380   laenutaja@luts.ee       Sekretär: +372 736 1370   oskar@luts.ee