Registreeru lugejaks, vaata oma laenutusi, pikenda ja telli Minu ESTERis

2019 Kerly Ilves. Toit üle prahi

17.12.2019-18.01.2020

Teisipäevast, 17. detsembrist on Tartu Linnaraamatukogu II ja III korrusel vaatamiseks Kerly Ilvese isikunäitus „Toit üle prahi”. Autor eksponeerib suureformaadilisi digifotosid, mis võimaldab külastajal tutvuda päästetud täistaimse toiduga ning õhutada tarbijaid toitu päästma.

Toidujäätmete, sh toidu raiskamise ehk toidukao teema on maailmas ja ka Euroopas muutumas järjest aktuaalsemaks. Igal aastal tekib Eestis hinnanguliselt ligikaudu 46 000 tonni toidujäätmeid. Peale otsese ressursside raiskamise ja negatiivse keskkonnamõju tekitamise kaasnevad toidu raiskamisega ka märkimisväärsed kulud. Toidujäätmeid tekib toidutarneahela igal etapil alates esmatootmisest (põllumajandusest) kuni tarbimiseni. Arenenud riikides tekib toidujäätmeid koguseliselt kõige enam toidu lõpptarbimise etapil kodumajapidamistes ja toitlustusasutustes.

"Toit üle prahi" tutvustab Euroopas levinud toidupäästmisliikumist Foodsharingut, mis sai alguse 2012. aastal Saksamaal. Fotodel on kujutatud täistaimset tarbimiskõlbulikku toitu, mis tänu liikumisele päästetud sai. Tartus on sarnase tegevusega toimetamas Tartu Toidujagamine: https://www.facebook.com/foodsharingtartu

Näitus kutsub üles liituma ja kasutama Tartu Toidujagamise abi toidu raiskamise vähendamisel. Liikumise kaudu saavad eraisikud, kauplejad ja tootjad pakkuda või koguda toitu, mis muidu ära visataks. Tartu Toidujagamine päästab ja jagab ülejäänud toidu edasi. Sellise vabatahtliku tegevuse kaudu vähendatakse raisatava toidu hulka, hinnatakse juba kasutatud ressurssi ja pööratakse tähelepanu toidu raiskamisele. Toidujagamine soovib õhutada kaupluseid, restorane, eraisikuid ja kauplustekette jagama ülejäänud toitu, mis muidu läheks äraviskamisele. Toidujagamise peamine mõte on päästa toit, see juures pole oluline, kes seda tarbib. Iga toiduaine või toode, mis ära visatakse maksab ärile raha, toidujagamine on hea variant selle mitte täies mahus raiskamiseks.

Vahetult peale näituse avamist, 20. detsembril, kell 17.30 toimub raamatukogu IV korruse saalis toidupäästmisteemaline vestlus. Teemaga pikalt kursis olnud Marie Stalvel räägib oma kogemustest ja ilmselt on võimalik kõigil päästetud toitu kaasa võtta.

Kerly Ilves on vabakutseline fotograaf ja fotograafia-alaste kursuste korraldaja, kelle loomingulised teemad seonduvad kaduva jäädvustamise, pikemaajaliste protsesside kaudu tekkinud muudatuste ülesvõtmise, taaskasutuse ja väliseestluse temaatikaga.

"Toit üle prahi" on avatud Tartu Linnaraamatukogus (Kompanii 3/5) 17. detsembrist kuni 18. jaanuarini, hoone II ja III korrusel, E-R 9-20, L 10-16. NB! Pühade ajal on graafikus muudatusi, lähem info www.luts.ee

Kerly Ilves
kerly/at)kerlyilves.com,
www.kerlyilves.com

2019 Linnaraamatukogu kutsub hundiõhtule

12.12.2019


17. detsembril kell 17.30 algab Tartu linnaraamatukogu saalis Café Norden sarja õhtu, mille kõneaineks meie rahvusloom hunt ning esitlemisele tuleb Lars Berge raamat „Hundirünnak“. Õhtu külaline on hundiuurija, zoosemiootik Laura Kiiroja, kes tegeleb välismaiste loomaaiahuntide sotsialiseerimisega ja teab palju ka Eesti huntide käekäigust.

Hundiõhtut korraldama tõukas rootsi ajakirjaniku Lars Berge reportaažiraamat „Hundirünnak“ (kirjastus Sinisukk 2019, tõlkija Tiina Mullamaa). Autor püüab avada 2012. aastal Kolmårdeni loomapargis aset leidnud hundirünnaku tagamaid ja põhjuseid. Nimelt leitakse ühel hommikul hunditarandikust suurte kogemustega hunditalitaja surnukeha. Neli aastat hiljem jõuab juhtum kohtusse.

Jutustuse kõige olulisem allikas ongi eeluurimisprotokoll, aga autor kirjutab ka loomaaia rollist tänapäeva maailmas, Kolmårdeni loomapargi ajaloost, huntide käekäigust Rootsis läbi sajandite. Ta kirjeldab loomapargi projekti ehk elamustoodet „Lähikontakt hundiga“, mille käigus viidi aasta jooksul hunditarandikku tuhandeid turiste. Autor otsis infot raamatukogudest ja arhiividest, luges raamatuid ja uurimistöid ning kohtus hundiuurijatega.

Konkreetset vastust küsimusele, miks inimestega harjunud hundikari oma talitaja tappis, raamat ei anna, iga lugeja saab ise otsuse teha. Autori arvamus on aga selline: „Püüdes metsikule loodusele nii lähedale pääseda kui üldse võimalik, astuti Kolmårdeni hunditarandikus üle nähtamatu piiri.“  „Hundirünnak“ on põnev jutustus nii huntidest kui ka inimestest ja (Rootsi) ühiskonnast.
Kanada Dalhousie Ülikooli doktorant Laura Kiiroja on alates 2012. aastast õppinud maailmas tunnustatud hundiekspertide käe all tundma hunte ja inimese-hundi suhteid. Ameerikas ja Saksamaal on ta tegelenud loomaaias elavate huntide sotsialiseerimisega, st nende inimhirmu vähendamisega looma heaolu parandamise eesmärgil. Laura väitel on hundid inimesele sotsiaalselt kõige sarnasemad loomad. Tema arvates eestlastel on, mida oma rahvusloomalt õppida.
Hundiuurija ja mitme hundiraamatu autori Ilmar Rootsi arvamust Kolmårdenis toimunu kohta saab lugeda Tartu linnaraamatukogu lugemissoovituste blogist https://lugemissoovitus.wordpress.com/2019/12/10/lars-berge-hundirunnak/
Õhtu toimub Põhjamaade kohvikukohtumiste sarja Café Nordeni raames, toetab Rootsi Suursaatkond. Müügil raamat.

Uudis - Remont I korruse ajakirjanduse saalis (29.10.19)

Alates 1. novembrist on ajakirjanduse saal I korrusel uuenduskuuriks suletud. Järgnevate nädalate jooksul saab värskeid ajalehti ja ajakirju lugeda ning laenutada Raeplatsi lugemistoas (Raekoja plats 11) ja raamatukogu peamaja II korrusel erialakirjanduse saalis. Vanemate ajakirjade ja ajalehtede kättesaamise aeg võib pikeneda.  I korruse infopunkti tellitud raamatuid saab kätte erialakirjanduse saalist. Vabandame ebamugavuste pärast!

 

Kompanii 3/5, Tartu 51004      Pikendamine: +372 736 1380   laenutaja@luts.ee       Sekretär: +372 736 1370   oskar@luts.ee