Registreeru lugejaks, vaata oma laenutusi, pikenda ja telli Minu ESTERis

Uudis - Kirjanikuks 30 päevaga (08.10.18)

9. oktoobril kell 17.30 oodatakse Tartu Linnaraamatukogu saalis kirjutamishuvilisi üritusele „NaNoWriMo: kirjanikuks 30 päevaga?“. Selle käigus tutvustatakse rahvusvahelise romaanikirjutamiskuu üleskutset kirjutada ühe kuu jooksul romaan.

Nimelt algab 1. novembril juba 20 aastat kestnud rahvusvaheline romaanikirjutamiskuu (NaNoWriMo - National Novel Writing Month), kus osalejatele on esitatud väljakutse kirjutada ühe kuu jooksul romaan: 30 päeva, 50 000 sõna ehk 1667 sõna päevas.

NaNoWriMo ei ole romaanivõistlus. Puuduvad nii žürii kui ka auhinnad. Võitja on osaleja, kes suudabki 30 päeva jooksul kirjutada 50 000 sõna ja seeläbi on astunud esimese sammu oma romaani avaldamisel. Väljakutse on mõeldud kõigile, sealhulgas on oodatud kirjutamishuvilised õpetajad ja õpilased. Kui klassis on õpilane, kes on andekas loovkirjutamises, siis võib NaNoWriMo olla tema jaoks just see õige hüppelaud kirjanikuellu. Enese proovilepanek on see ka juba avaldatud kirjanike jaoks.

Valmis saanud romaanide tulevik on kirjaniku enda teha. Eestis ja mujal maailmas on mitmed kirjutamiskuu jooksul valminud romaanid jõudnud ka poelettidele. Eesti kirjanikest on tuntumad Mairi Lauriku „Mina olen surm”, mis on Tänapäeva ja Lastekirjanduse Keskuse korraldatud 2016. aasta noorteromaani võistluse võitja. Ene Sepa „Vabandust, aga mis asja?!”, mis sai samal 2016 noorteromaanivõistlused teise koha.

Eestis osaleb rahvusvahelisel romaanikirjutamiskuul igal aastal paarkümmend inimest. NaNoWriMo Eestis on aktiivseim ennekõike Tartus. Toimuvad regulaarsed kokkusaamised, kus nii kirjutatakse kui ka arutatakse kirjandust, tutvutakse ning inspireeritakse üksteist.

Sel aastal viiakse läbi NaNoWriMo tutvustavad üritused läbi neljas Eesti suuremas linnas: Tartus, Pärnus, Viljandis ja Tallinnas.

Aastal 2016 osales 384 126 kirjutajat üle maailma. NaNoWriMo ametlik koduleht asub https://nanowrimo.org , kus on võimalik teha endale kasutaja, et hoida tulevasel romaanil pulssi peal ning suhelda oma piirkonnas ja üle maailma osalejatega. Lisainfot on võimalik küsida ka eestikeelsest Facebooki grupist NaNo Eesti.

 

Küsimuste korral võib ühendust võtta Lõuna-Eesti piirkonnaesindajaga Tuuli Tolmoviga See e-posti aadress on spämmirobotite eest kaitstud. Selle nägemiseks peab su veebilehitsejas olema JavaSkript sisse lülitatud.

Kompanii 3/5, Tartu 51004      Pikendamine: +372 736 1380   laenutaja@luts.ee       Sekretär: +372 736 1370   oskar@luts.ee