Registreeru lugejaks, vaata oma laenutusi, pikenda ja telli Minu ESTERis

Uudis - Räpinas avati jutupeatus (27.06.2018)

 

„Tuul on üle Eestimaa pillutanud 100 lehte salajaste sõnumitega. Nii on need lehed jäänud kinni majade seintele ja laternapostidele, sillapiiretele ja kivimüüridele. 

Vihma, tuule ja uudistajate pilkude toimel on need tardunud JutuPeatuse siltideks,“ kirjutatakse jutupeatus.ee veebilehel. Nüüd on taoline tardunud silt ka Räpina Miikaeli kiriku ees järvepromenaadi piirdel.

23. juunil Räpina jaanikul paigaldati pidulikult kirjaniku Aapo Ilvese osalusel tema kirjutatud näidendi „Ööpik Võhandu kaldalt“ jutupeatuse silt. Ilvesel oli kaasas trükivalgust näinud näidendi „Ööpik Võhandu kaldalt“ raamat, mis räägib kunagisest kohalikust hitikirjutajast Hermann Julius Schmaltzist (on ju tema kirjutatud näiteks laul „Sauna taga tiigi ääres“). Pole just väga tavaline, et näidendist saab raamat. „Ööpik Võhandu kaldalt“ ei jäänud ainukeseks näidendiks-raamatuks. „Tegime sellest triloogia. Käisime vahepeal Võõpsus, tulime Räpinasse tagasi, ei saanud pidama – tegime triloogiale lisaks ka neljanda osa koos Olavi Ruitlasega. Loodan, et see jutupeatus, QR-kood ja veebiaadress juhatavad mõne inimese Schmaltzini ja nende näidenditeni. Teisi raamatuid on veel saada, aga „Ööpik Võhandu kaldalt“ on juba bibliofiilne haruldus. Kui on piisav ühiskondlik surve, võin uustrüki välja anda,“ rääkis autor.

Miks valiti jutupeatuseks just see koht? Ilves ütles, et see on väga hea koht kuna sealt paistab üle järve pastoraat, kus näidendit etendati 2002. aastal Hermann Julius Schmalzist rääkivat lugu. „Tundus, et Schmalzile meeldis, sest ilmad olid head ja meil läks üle mõistuse hästi näidendiga,“ Aapo viitab ka üle jõe ühele teisele punakaslillale hoonele. Seal asus kunagi Räpina sünnitushaigla, kus kirjanik sündis. „Sinna, kunagi, kui ma olen läinud, panete te koleda pruuni sildi „Aapo Ilvese sünnikoht“ ja siis on küll kõigil piinlik. Aga jutupeatus on avatud – skännige koodi, minge veebilehele, lugege raamatuid, pidage jaanipäeva, mäletage Hermann Julius Schmaltzi, laulge tema laule, laulge minu laule. Rokenroll ei sure iial! Head võidupüha, head jaanipäeva!“ olid kohaliku kuulsuse soovid rahvale peopäeva õhtul.

JutuPeatus on sündinud Tartu Oskar Lutsu nimelise linnaraamatukogu soovist teha üks üllatus – kingitus Eesti vabariigile ja meile kõigile selle 100. sünnipäeva puhul. Sellepärast on ka silte ja teoseid 100. Aga nii nagu Eesti riik elab edasi, teeb seda ka JutuPeatus.

Vaike Tammes
Räpina valla avalike suhete spetsialist
Fotod: Andrus Karpson

Kompanii 3/5, Tartu 51004      Pikendamine: +372 736 1380   laenutaja@luts.ee       Sekretär: +372 736 1370   oskar@luts.ee