Registreeru lugejaks, vaata oma laenutusi, pikenda ja telli Minu ESTERis

2017 Tartu Linnaraamatukogus avatakse kaks Valeriy Sakovi maalinäitust

18.12.2017

Alates 19. detsembrist saab Tartu Linnaraamatukogu muusikaosakonna galeriis vaadata Valeriy Sakovi õlimaalide seeriat „Kassid ja hiired“ ning II ja III korruse fuajees näitust „Asjad ja inimesed“.

Kuueteistkümnest õlimaalist koosnev seeria „Kassid ja hiired“ on valminud 2016. ja 2017. aastal Tallinnas. Julge värvivalikuga dekoratiivsetel allegoorilisel maalidel  on kujutatud personifitseeritud kasse ja hiiri. Ehkki maalid portreteerivad näiliselt väga lihtsaid ja elulisi situatsioone, lisab nende edasi andmine läbi loomade kujutatule lisavarjundeid ning ärgitab järele mõtlema iseenesestmõistetava üle.

Seeria „Kassid ja hiired“ maalidel on kujutatud kassi nii sportlase, poeedi, muusiku, dirigendi kui ka kapteni rollis. Samuti kuulub seeriasse maale, mis on pealkirjastatud abstraktsemalt:  „Sõprus“, „Puhkepäev“, „Pidu“, „Džass“ või „Juust“. 

Näitusel „Asjad ja inimesed“ eksponeeritud õlimaalid on oma värvivalikus üllatavad, dekoratiivsed, aga ka täis salapära. Maalid on valminud Eestis aastatel 2012 -2014.

Julge värvivalikuga maalid mõtisklevad meid ümbritseva asjade maailma, aga ka looduse ning inimeste omavaheliste suhete üle. Motiivid evivad äratuntavaid põhjamaise vene kultuuri mõjusid, samuti kargust ning selgust.

Vene kunstiteadlase Jekaterina Trubina sõnul peegeldubki Valeriy Sakovi maalides kunstniku põhjamaine vaim, temale omane muinasjutulisus ning eriline esteetika. Ta iseloomustab Sakovi töid nii: „Valeriy Sakovi tööde puhas ja ere värvigamma, dekoratiivsus, üldistusvõime ning tinglikkus kujundavad tegelikkust kunstipäraselt ümber ning just seetõttu on tema tööde maailm nii eriline ja salapärane, justkui eksisteeriks see samaaegselt mingis teises aegruumis.“

Valeriy Sakov on vene maalikunstnik (sündinud 1947). 1971. aastal lõpetas ta Leningradi V. I. Muhhina nimelise kõrgema kunsttööstuskooli (täna Sankt Peterburgi A. L. Stieglitzi nim. riiklik kunsttööstusakadeemia) monumentaalmaali erialal. Pärast ülikooli lõpetamist asus tööle Arhangelski kunstifondi Severodvinski filiaalis. Osalenud arvukatel näitusel nii Venemaal kui Eestis. Tema tööd asuvad nii Venemaa kultuuriministeeriumi kogudes, Arhangelski ja Severodvinski muuseumides ning erakogudes nii Venemaal, Eestis kui ka teistes riikides Euroopas ja Ameerikas.

Valeriy Sakov on Venemaa Kunstike Liidu ja Vene Kunstnike Ühendus Eestis liige.

Näitused Tartu Linnaraamatukogus on avatud 17. jaanuarini.

Kontakt kunstnikuga: See e-posti aadress on spämmirobotite eest kaitstud. Selle nägemiseks peab su veebilehitsejas olema JavaSkript sisse lülitatud. või See e-posti aadress on spämmirobotite eest kaitstud. Selle nägemiseks peab su veebilehitsejas olema JavaSkript sisse lülitatud.

Linda Jahilo, avalikkussuhete juht, tel 736 1374

Kompanii 3/5, Tartu 51004      Pikendamine: +372 736 1380   laenutaja@luts.ee       Sekretär: +372 736 1370   oskar@luts.ee