Registreeru lugejaks, vaata oma laenutusi, pikenda ja telli Minu ESTERis

2017 Tartus heidetakse valgust Astrid Lindgreni raamatute populaarsuse saladusele

18.09.2017

28. – 30. septembrini toimuval esimesel Tartu lastekirjanduse festivalil kohtub Astrid Lindgreni  loomingu austajatega kirjandusteadlane ja Lindgreni uurija Lena Törnqvist Rootsist. 29. septembril kell 17 Eesti Kirjandusmuuseumis toimuval kirjandusõhtul vestleb raamatu „Kasutad tavalisi sõnu…Astrid Lindgreni keel“ (e.k. Sinisukk, 2016) autori Lena Törnqvistiga Jaanika Palm Eesti Lastekirjanduse Keskusest. Vestluses osaleb ka laste- ja noortekirjanik, tänavuse Tartu lastekirjanduse auhinna laureaat Reeli Reinaus.

Lena Törnqvist püüab oma raamatus vastata küsimusele: milles peitub Astrid Lindgreni (1907 – 2002) teoste populaarsuse saladus. Ta leiab, et armastatud lastekirjaniku loomingust lähtudes annab küsimusele kõige lühema vastuse üks Schopenhaueri tsitaat, mida Lindgren vahel kasutas oma raamatutest rääkides: „Kasutad tavalisi sõnu ja ütled ebatavalisi asju.“

Lena Törnqvist on raamatukoguhoidja ja kirjandusteadlane, kes töötanud aastakümneid Rootsi Lastekirjanduse Instituudis. Ta on uurinud Lindgreni loomingut ja pühendanud ligi kümme aastat kirjaniku arhiivi katalogiseerimisele Kuninglikus Raamatukogus. 

End Pipi Pikksuka eakaaslaseks pidava Törnqvisti sõnul olid Lindgreni raamatud tema lapsepõlve enesestmõistetav osa, aga arhiivitöö kaudu laienes pilt märkimisväärselt, sest täiskasvanuna tekste lugedes tekib hoopis uus pilt uuel tasandil. Aastate jooksul on Lena Törnqvist kirjutanud mõned raamatud, pidanud arvukalt loenguid ja avaldanud artikleid Lindgrenist, samuti on ta jalutanud huvilistega kirjaniku radadel Stockholmis.

Raamatus „Kasutad tavalisi sõnu…Astrid Lindgreni keel“ toob autor lugejani oma tähelepanekud, mida ilmestavad tsitaadid Lindgreni teostest ja isiklikest kirjadest. Törnqvist puudutab paljusid teemasid, nagu näiteks keel, poliitika, soorollid, türannid, emalikud amatsoonid, armastus Stockholmi vastu ning aitab avada Lindgreni teoste sügavamaid kihte. Kuigi raamatu keskmes on kirjaniku looming, avaneb raamatu lehekülgedel lugejale Astrid Lindgren ka inimesena.

Vestlusele järgneb peatselt eesti keeles ilmuva kirjaniku biograafia „Astrid Lindgren. Päev nagu elu“ (autor Jens Andersen, Koolibri 2017) lühiesitlus. „Päev nagu elu“ on esimene uus põhjamaine Astrid Lindgreni biograafia pärast 40 aastat.

Kirjandusõhtule on oodatud Astrid Lindgreni loomingu austajad ja lugejad, samuti kõik need,  kes kirjaniku loomingut  lastele tutvustavad, olgu nad tänased või tulevased õpetajad, lasteaednikud või lapsevanemad.

Linda Jahilo

Tartu Linnaraamatukogu avalikkussuhete juht, tel 736 1374

Kompanii 3/5, Tartu 51004      Pikendamine: +372 736 1380   laenutaja@luts.ee       Sekretär: +372 736 1370   oskar@luts.ee