Registreeru lugejaks, vaata oma laenutusi, pikenda ja telli Minu ESTERis

2017 Prima Vistal esitletakse näitust „Tõe ja Õiguse Inimesed“

 

06.05.2017

Teisipäeval, 9. mail esitletakse kirjandusfestivalil Prima Vista  Tiina Tammetalu kuraatorinäitust „Tõe ja Õiguse Inimesed“, mis on avatud Jakobi galeriis ja Tartu Linnaraamatukogu muusikaosakonna galeriis. Linaraamatukogus tutvustatakse näitust kell 16.00 ning Jakobi galeriis kell 19.00.

Eesti Maalikunstnike Liidu egiidi all toimuv näitus kannab alapealkirja “Kaasaegne visuaalkunst A. H. Tammsaare „Tõe ja õiguse“ I osa ainetel“. Näitustel esinevad teostega järgmised kunstnikud: Enn Tegova, Kai Kaljo, Heli Tuksam, Kätlin Stahl, Sorge - Margus Tiitsmaa, Albert Gulk, Tiina Tammetalu, Ove Büttner, Kristiina Pärk, Epp Korp, Karel Korp, Evelin Salumaa ja Jaanus Eensalu. 

Lisaks on linnaraamatukogus välja pandud valik A. H. Tammsaare „T&Õ“ I osa illustratsioonikonkursile esitatud võistlustöid järgmistelt autoritelt: Inge Kudisiim, Karel Korp, Kristiina Pärk, Mark Antonius Puhkan, Kaisa Otstak ja Annegret Reisi. Näituste kuraator, koostaja ja kujundaja on Tiina Tammetalu.

Kuraatori sõnul on näituse ankruks Eesti rahvuskirjanik A. H. Tammsaare ehe sõna ja tekst "Tõe ja Õiguse" I osast. Näitus keskendub teose sündmustele ja tegelaskujudele, on kontseptsioonipõhiselt ja reglementeeritult literatuurne, mis teeb asja kaasaegse eesti fine-art visuaalkunsti-projektide seas üsna eriliseks. Rahvusvahelisel kirjandusfestivalil saavad kokku Kirjandus ja Kunst.

Kontseptsioonis püstitatud nõue kindla kirjandusteosega haakumisele ja tekstipõhisusele võib tunduda kaasaegsel kunstiväljal tegutsevatele loojatele ootamatu ja isegi raske väljakutsena, ka publikul on pähkel pureda.

Kindlasti nõudis/nõuab näitus nii kunstnikult kui vaatajalt armastust kirjanduse vastu ja armastust Tammsaare sõna vastu. Enesestmõistetavalt on iga kunstnik lähtunud oma originaalsest käekirjast ja vaatenurgast, on toonud kaasa midagi oma isiklikust loost, lisanud midagi iseendast.

Tiina Tammetalu sõnul sisaldab näituseprojekt ka (kultuuri)poliitilist osundust, tuletades meelde, et „Tõe ja õiguse“ I osa ilmumisest möödus eelmise aasta lõpus 90 aastat, aga Eesti rahvuskirjanduse üks olulisemaid tüvitekste ei ole täna maailmakeeltesse tõlgituna ei Eestis ega maailmas vabalt kättesaadav.

Näitust „Tõe ja Õiguse Inimesed“ saab vaadata Jakobi galeriis 11. maini ja Tartu Linnaraamatukogus 17. juunini.

 

Täiendav info: 

Tiina Tammetalu,  See e-posti aadress on spämmirobotite eest kaitstud. Selle nägemiseks peab su veebilehitsejas olema JavaSkript sisse lülitatud. või 

Linda Jahilo, Tartu Linnaraamatukogu ja  Prima Vista, See e-posti aadress on spämmirobotite eest kaitstud. Selle nägemiseks peab su veebilehitsejas olema JavaSkript sisse lülitatud.

 

Kompanii 3/5, Tartu 51004      Pikendamine: +372 736 1380   laenutaja@luts.ee       Sekretär: +372 736 1370   oskar@luts.ee