Registreeru lugejaks, vaata oma laenutusi, pikenda ja telli Minu ESTERis

Uudis - Prima Vista külaliste teosed on jõudnud poelettidele (08.05.2017)

8.–13. maini kestva Tartu rahvusvahelise kirjandusfestivali Prima Vista ajal esitletakse arvukalt nii kodumaiste kui ka välismaiste autorite uusi raamatuid.

Neist kolm jõudsid raamatukauplustesse alles aprilli lõpus, mai alguses: iirlanna Christine Dwyer Hickey romaan „Nääps“, poola autori Bronka Nowicka raamat „Anda kivile süüa“ ja austerlase Hans  Platzgumeri romaan „Serval“. Kõiki kolme autorit ühendab see, et nad sattusid kõigepealt festivali külaliste valikusse ja alles seejärel leiti ka kirjastus, mis oli huvitatud nende teoate väljaandmisest.

 Kirjastus Petrone Print andis välja iirlanna C.D. Hickey romaani „Nääps“ (tlk Tiina Tarik), originaalpealkirjaga „Tatty“ (2004), mis valiti dekaadi 50 parima iiri romaani hulka ning kandideeris ka Orange’i auhinnale. See raamat räägib liigutava loo paljulapselise perekonna allakäigust ühe tütre silme läbi. Lagunev perekond, linnaelu üksildus ja võõrandumine on mõned läbivad teemad autori loomingus. Autor valdab suurepäraselt äärelinnade armetuse, hävitavate harjumuste, sõltuvuste ja hirmu kujutamise kunsti.

 C.D. Hickey on  on sündinud Dublinis, kuid jagab oma elu Iirimaa ja Itaalia vahel. Tema sulest on seni ilmunud seitse romaani, üks novellikogumik ja üks täispikkuses näidend. Raamatu esitlus toimub 11. mail kell 18 Tartu Linnaraamatukogus.

 Hendrik Lindepuu Kirjastuse väljaandena ilmus poola autori Bronka  Nowicka debüütraamat “Anda kivile süüa” (Nakarmić kamień, 2015), mis koosneb 44 proosalaastust või filosoofilisest mõtisklusest. Tegemist oli väga tugeva debüüdiga – see tõi Bronka Nowickale 2016. aastal Poola kõrgeima kirjandusauhinna Nike.

 Raamatul “Anda kivile süüa” on tugev filosoofiline sõnum – maailma täielik tunnetamine on inimese jaoks võimatu. Raamatu lakoonilised, aga samas lausa pilte silme ette manavate kujunditega proosalaastud on kui kalliskivid. Kriitikud on leidnud Bronka Nowicka keelekasutuses mõningaid ühisjooni Bruno Schulzi kujundiküllase proosaga. Bronka Nowicka (snd 1974) on lõpetanud Łódźi filmikooli ja Krakowi Kaunite Kunstide Akadeemia maalikunsti erialal. Raamatu esitlus toimub 11. mail kell 16 Tartu Linnaraamatukogus.

 Kirjastuse Toledo väljandena ilmus austria kirjaniku Hans Platzgumeri  romaan „Serval“ („Am Rand“, tlk Piret Pääsuke), mis valiti 2016. aastal Saksa raamatuauhinna longlisti, st 20 aasta parima saksakeelse romaani hulka. „Serval“ on suure sisemise intensiivsusega teos  40ndates eluaastates Lõuna-Tirooli päritolu mehest, kes ärkab varahommikul, et tõusta mäe tippu, panna seal kirja oma lugu ning teha pimeduse saabudes viimane samm. Lapsepõlvest peale on peategelane lähedalt kokku puutunud surmaga ja nüüd on ta ise valiku ees. Teos on ühelt poolt filosoofiline, aga teisalt täiesti realistlik romaan, mis kirja pandud täpses ja lakoonilises, lugeja oma lummusesse haaravas stiilis.

 Austria kirjanik ja muusik Hans Platzgumer (Innsbruck, 1969) on elanud maailma erinevates paikades. Tema looming koosneb mitmest tosinast albumist, teatrile kirjutatud muusikast, seitsmest raamatust ja kahest ooperist. Ta on mänginud ja loonud erinevates koosseisudes punk-, rock- ja elektroonilist muusikat. Kohtumised Hans Platzgumeriga toimuvad 9. mail kell 17 Tartu Linnaraamatukogus ja 11. mail kell 16 Austria saatkonna ettevõtmisel Eesti Rahvusraamatukogus.

Kompanii 3/5, Tartu 51004      Pikendamine: +372 736 1380   laenutaja@luts.ee       Sekretär: +372 736 1370   oskar@luts.ee