Registreeru lugejaks, vaata oma laenutusi, pikenda ja telli Minu ESTERis

2017 Austria kirjanik Hans Platzgumer tuleb Prima Vistale

27.04.2017

Kirjandusfestivalile Prima Vista tuleb austria kirjanik, muusik ja helilooja Hans Platzgumer, kelle viimase romaani „Serval“ („Am Rand“, 2016) andis Piret Pääsukese tõlkes välja Tartu kirjastus Toledo. Platzgumer esitleb oma romaani tõlget  9. mail kell 17 Tartu Linnaraamatukogus ja 11. mail kell 16 Eesti Rahvusraamatukogus, kandes muu hulgas live-kuuldmänguna oma muusika saatel ette ühe peatüki romaanist.

„Serval“ on suure sisemise intensiivsusega teos  40ndates eluaastates Lõuna-Tirooli päritolu mehest, kes ärkab varahommikul, et tõusta mäe tippu, panna seal kirja oma lugu ning teha pimeduse saabudes viimane samm. Lapsepõlvest peale on peategelane lähedalt kokku puutunud surmaga ja nüüd on ta ise valiku ees.

Kirjaniku stiil on  täpne ja  napp, oma lihtsuses lummav. Platzgumer kirjutab tõsistel, eksistentsiaalsetel teemadel kergesti loetavas stiilis, aga aeg-ajalt lõikab nagu noaga, mängides lugeja füüsilise taluvuse piiril. Romaan „Serval“ valiti 2016. aastal Saksa raamatuauhinna pikka nimekirja, st 20 aasta parima saksakeelse romaani hulka.

Hans Platzgumer sündis 1969. aastal Innsbruckis, aga  kodulinn Alpides tundus noorele muusikukarjäärist unistavale Platzgumerile liiga väike ja konservatiivne ning ta põgenes sealt esimesel võimalusel. Juba enne 20ndat eluaastat leidis ta end New Yorgist, kus asutas bändi „HP Zinker“, millega tõusis rockstaari staatusesse.

Pärast rännuaastaid tuli Platzgumer  Euroopasse tagasi. Ta on mänginud erinevates koosseisudes punk-, rock- ja elektroonilist muusikat, loonud  teatri- ja kuuldemängumuusikat  ning kaks ooperit, tema heliloominguga on välja antud üle 60 albumi.

Platzgumeri kirjanikutee algas  2005. a. ilmunud autobiograafiliste sugemetega romaaniga „Expedition“, mis kirjeldab underground-muusiku elu New Yorgis. Sestpeale on kirjutamine Platzgumerit üha enam köitnud – ta leiab, et just kirjandus on see žanr, mis võimaldab suuri ja tõsiseid teemasid käsitleda.

Platzgumeri üks suur teema on surm, mis tema jaoks on elu loomulik osa. Surm on tema romaanikangelaste truu saatja: surmaga kohtutakse juba õrnas eas, surma võib-olla isegi igatsetakse, surma saabumisele aidatakse kaasa, tehakse valikuid, kus kaalukausil elu ja surm. Inimese käitumise ja valikute eetilisus, vastutuse võtmine on samuti Platzgumeri loomingu läbivad teemad.

Hans Platzgumerit huvitavad äärmuslikud olukorrad, hall tsoon elu ja surma vahel, piirisituatsioonid, milles avaldub inimese tõeline olemus. Huvist ekstreemsituatsioonide vastu kõnelevad juba tema kirjandusteoste tegevuspaigad: Tšernobõli surmatsoon 25 aastat pärast katastroofi („Elefantenfuss“), maavärina järgne Los Angeles („Korridorwelt“), Araabia kevade aegne Liibüa („Trans-Maghreb“), aga miks mitte ka Bocksbergi mäetipp viimases romaanis, kus on kõigest samm kuristikuni.

Kirjanikuga kohtumine saab teoks Prima Vista ja Austria Suursaatkonna koostöös.

 

Info: Linda Jahilo, kirjandusfestivali Prima Vista saksakeelse programmi koordinaator

Tel 736 1374,  See e-posti aadress on spämmirobotite eest kaitstud. Selle nägemiseks peab su veebilehitsejas olema JavaSkript sisse lülitatud.

Kompanii 3/5, Tartu 51004      Pikendamine: +372 736 1380   laenutaja@luts.ee       Sekretär: +372 736 1370   oskar@luts.ee