Registreeru lugejaks, vaata oma laenutusi, pikenda ja telli Minu ESTERis

2016 Linnaraamatukogus räägitakse teadlaste ööl värvidest

28.09.2016

30. septembril kell 18.00 algab Tartu Linnaraamatukogu saalis Darja Lavõgina loeng „Imelised värvid ja värvide nägemise biokeemia“. Darja Lavõgina on TÜ Keemia Instituudi bioorgaanilise keemia vanemteadur. Ta omandas doktorikraadi keemias 2010. aastal, saades ühtlasi noorimaks naisdoktoriks Eestis.   Samal ajal on raamatukogus avatud  raamatunäitus „Teadus?...See on lihtne!!...“,  mis tutvustab eestikeelset aimekirjandust 19. sajandist tänapäevani. Nii loeng kui ka  näitus kuuluvad European Researchers’Night (Euroopa teadlaste öö) programmi. 

Darja Lavõgina sõnul on nägemismeel üks olulisemaid aistinguid terve inimese jaoks, kuna selle kaudu saadakse üle 50% informatsioonist ümbritseva maailma kohta. Inimese oskus eristada värve on oluline adekvaatseks reageerimiseks välismaailma signaalidele. Samas annab see meile kvalitatiivselt uusi võimalusi enda teostamiseks kunsti kaudu ning individuaalsete esteetiliste eeliste kujundamiseks.

D. Lavõgina räägib võimalikult lihtsalt ja illustratiivselt sellest, millised peavad olema ümbritseva maailma olud ning meie endi omadused, selleks et me näeksime objekte värvilistena. Juttu tuleb sellest, milliseid tehnikaid kasutavad elusolendid oma värvuse tekitamiseks ja muutmiseks, miks on paabulinnu saba värviline ning miks ja kuidas suudab kameeleon oma naha värvi kiiresti muuta. Loengus saab vastuse küsimustele, kas ja kuidas saab petta meie aju poolt tekitatavaid nägemisaistinguid või kuidas oleneb värvitaju indiviidist ning millised on selle geneetilised põhjused. 

Loengu tulemusena võiks kuulajal tekkida terviklikum ettekujutus värvide imelisest maailmast, mille seletamiseks tuleb võtta appi nii füüsika, keemia, materjaliteaduse, bioloogia kui geneetika alustõed, kuid mida ometi peaaegu igaüks meist saab vahetult tunnetada.

Doktoriõpingute käigus käis Darja Lavõgina stažeerimas Saksamaal, USA-s, Itaalias ja Brasiilias, järeldoktorantuuri läbis ta Šveitsi Riiklikus Tehnoloogia Instituudis. Darja igapäevane töö on seotud teatud tüüpi valkude (proteiinkinaaside) uurimisega ning väikese molekulmassiga sondide arendusega. Darja Lavõgina on osalenud ka mitmete olümpiaadide ja Teaduskooli kursuste korraldamisel ning on gümnaasiumikursuse "Elu keemia" õppematerjalide üks autoritest.

Täiendav info:  tel 736 1382 (Valentina Brovina)

Kompanii 3/5, Tartu 51004      Pikendamine: +372 736 1380   laenutaja@luts.ee       Sekretär: +372 736 1370   oskar@luts.ee