Registreeru lugejaks, vaata oma laenutusi, pikenda ja telli Minu ESTERis

2015 Prima Vistal esineb hundilastest romaani kirjutanud leedu autor

17.04.2015

Leedus rohkelt auhinnatud romaani «Minu nimi on Marytė» autor Alvydas Šlepikas esineb kirjandusfestivalil Prima Vista 6. mail kell 18 Tartu Linnaraamatukogus ja 9. mail Prima Vista partnerlinnas Põlvas.

Suurima tunnustuse tõi  kirjanik Šlepikasele  romaan «Minu nimi on Marytė» (Mano vardas – Marytė, 2012), mis ilmub mai alguseks Tiina Katteli tõlkes  kirjastuses Toledo ka eesti keeles. Raamat valiti lugejate poolt Leedu Aasta raamatuks, sellele omistati ka Leedu Kirjanike Liidu preemia.

«Minu nimi on Marytė» on raamat endise Ida-Preisimaa lastest, kes lindpriidena otsisid sõjajärgseil aastail pääsemist Leedust.  Leedus on saksa orbude ehk «hundilaste» teema viimase ajani olnud tabu. Teema oli liiga valus – kerjavad nälginud lapsed seadsid leedukad raske dilemma ette, sest saksa lapse aitamise või oma koju võtmise eest ähvardas Siberisse saatmine.

Alvydas Šlepikas on öelnud, et raamatu teema leidis ta ise üles.  Šlepikas kogus romaani jaoks kaua materjali ja intervjueeris omaaegseid «hundilapsi», kes Leedus üleskasvanuna sageli ei tea oma tegelikku sünniaastat ja päritolugi. Nimi Marytė raamatu pealkirjas ei ole juhuslik.  See on Leedus väga levinud lihtne tütarlapse nimi, mille said paljud saksa lapsed, et nad oskaks majja tulnud nõukogude sõdurid ära petta, öeldes ladusalt  «Minu nimi on Marytė».                  

«Minu nimi on Marytė» on tiheda sündmustikuga emotsionaalselt mõjus teos. Šlepikas väldib nii õudustega ülepingutamist kui ka pisarate väljakiskumist. Teos on  lakooniline, fragmentaarne ja tundub filmilik: kaadrid vahetuvad kiiresti ja hoiavad pinget. Šlepikas on ise raamatu stiili kohta öelnud: «Otsisin katkendlikku rütmikat, nagu räägiks nuuksuv laps». 

Autor ei häbene tunnistada, et pidas kirjutades silmas auditooriumi. Ta valis kiire, visuaalse, paljude piltide ja sündmustega seiklusromaani meenutava kirjutamislaadi, et raamat jõuaks võimalikult paljude lugejateni, et ka infoühiskonnas üleskasvanud teismeline suudaks raamatut lugeda. Sest ta  pidas teemat nii oluliseks.

Alvydas Šlepikas on tuntud Leedu avaliku elu tegelane – kirjanik, režissöör, näitleja, stsenarist ja kultuuriajakirjanik. Ta lõpetas 1992. a Leedu muusikaakadeemia draamanäitleja- ja režissööri erialal ning on mõlemas ametis ka töötanud. Alates 1995. aastast töötab Šlepikas  Leedu Kirjanike Liidu nädalahe «Literatūra ir menas» juures, praegu kirjandustoimetajana.

Alvydas Šlepikas on ühe populaarsema Leedu  algupärase telesarja «Kutsumata armastus» stsenarist, režissöör ja näitleja. Seriaali eest on Šlepikast pärjatud parima stsenaristi tiitliga.

Oma kirjanikudebüüdi tegi Alvydas Šlepikas 1994. aastal. Ta on avaldanud luulekogud «Rahu sinu verele» (Taika tavo kraujui,1997) ja «Vaikuse lähenev…» (Tylos artėjantis, 2003) ning novellikogu  «Vihmajumal» (Lietaus dievas, 2004). Šlepikas on  Leedu Kirjanike Liidu ja PEN keskuse liige.

Täiendav info: Prima Vista korraldustoimkond, Linda Jahilo tel 736 1374

Kompanii 3/5, Tartu 51004      Pikendamine: +372 736 1380   laenutaja@luts.ee       Sekretär: +372 736 1370   oskar@luts.ee