Registreeru lugejaks, vaata oma laenutusi, pikenda ja telli Minu ESTERis

2015 Tartu Linnaraamatukogus on vaatluse all laste- ja noortekirjandus

 

13. 04.2015

15. aprillil kell 10.00  kogunevad linnaraamatukogu saalis kirjandusuurijad, kriitikud, pedagoogid, raamatukoguhoidjad, üliõpilased ja teised kirjandushuvilised, et koos arutleda  lastele  ja noortele  mõeldud kirjanduse üle.

Kirjanduspäeva tänavune teema  “Pingekohad  laste- ja noortekirjanduses” võib esimesel hetkel üllatada, aga pingekohti leidub.  Näiteks kerkib aeg-ajalt üles nn igavene küsimus: kas lastekirjanduse puhul on tegemist kirjandusliku  või pedagoogilise nähtusega? Pinged võivad tekkida ka  adressaadist lähtuvalt – alati ei pruugi lugeja aru saada, kellele teos on kirjutatud.

Süžees peituvad pinged aga peaksid tekitama lugejas huvi lõpplahenduse vastu, see on  põnevuse eeltingimuseks ja põnevuslugudest  meie laste lugemislaual  viimasel ajal puudust pole. Pingeid peab olema  tegelaste vahel, pingekohaks võib olla teose keelekasutus – kas ja kuidas on tarvitatud slängi, murdekeelt või kui ohtralt kohtab tekstis  võõrkeelseid  lausungeid.

Kirjanduspäeva avaettekande teeb TÜ õppejõud  Andrus Org, kes tutvustab tekstianalüüsi võimalusi noorteromaani näitel. Kirjanik Jan Kaus  kõneleb kokkutulnuile kirjanduse vabadusest. Kalevipoja kuju on võtnud vaatluse alla lastekirjanduse uurija Jaanika Palm. Triin Lees tutvustab  kuulajaile  vägevaid mustreid lastekirjanduses  ning Krista Kumberg uurib elu võimalusi maal toetudes kirjanike poolt loodud mudelitele. 

Tuntud lugude jutustaja Piret Päär  räägib seekord looja õigustest loodule. Kirjanik ja näitleja  Kristel Leesmend on pannud oma ettekande pealkirjaks “Väikese ja suure vahel”. Arvutimängude mõjust räägib Teele Tamm, muinasjutulisest matemaatikast Kai Karell. “Sõbralt sõbrale” raamatusoovitusi vaeb  kasvatusteadlane ja kirjanik Mare Müürsepp.  Liivi Muuseumi juht ja TÜ doktorant Mari Niitra arutleb kirjandusteose adressaadi üle.

Algupärase lastekirjanduse päev  pakub võimaluse kokkusaamiseks ning kodumaise laste- ja noortekirjanduse üle arutlemiseks  inimestele, kes sellega oma igapäevatöös kokku puutuvad. Kuulama ja kaasa mõtlema  on oodatud aga kõik, kes laste- ja noortekirjanduse vastu sügavamat huvi tunnevad.

Tartu  Linnaraamatukogu  las- ja noorteosakonna eestvedamisel  toimuv kevadine algupärase lastekirjanduse päev on järjekorras  juba seitsmeteistkümnes  ning saab teoks  koostöös Eesti Lastekirjanduse Keskuse ja Tartu Ülikooliga.

 

Täiendav info:  linnaraamatukogu laste- ja noorteosakonna juhataja Ädu Neemre Tel. 7361 389

Kompanii 3/5, Tartu 51004      Pikendamine: +372 736 1380   laenutaja@luts.ee       Sekretär: +372 736 1370   oskar@luts.ee