Registreeru lugejaks, vaata oma laenutusi, pikenda ja telli Minu ESTERis

2015 Naima Neidre illustratsioonid raamatukogus näitusel

 

20.03.2015

19. märtsist kuni 18. aprillini saab Tartu Linnaraamatukogus vaadata graafik Naima Neidre originaalillustratsioonide näitust. Kolmel korrusel on eksponeeritud ajavahemikus 1980 – 2003 valminud illustratsioonid üheksale kirjandusteosele.

1970. aastate algusest tänaseni on Naima Neidre (s. 1943)  üks Eesti silmapaistvamaid graafikuid. Ta on lõpetanud Tartu Kunstikooli dekoratiivkujunduse ja Eesti Riikliku Kunstiinstituudi graafika erialal. Vabagraafika loomise kõrval on Naima Neidre illustreerinud umbes kolmkümmend kirjandusteost, tegelenud akvarelli ja joonistustega ning teinud eksliibriseid.

Naima Neidre on illustreerinud põhiliselt luulekogusid. Nii on ka käesoleval näitusel ajakirjale “Akadeemia” ja Lilli Prometi kunstmuinasjuttude kogule “Taputilgake” loodud illustratsioonide kõrval väljas seitsme luulekogu illustratsioonid:  Lydia Koidula “Mu isamaa on minu arm”, eesti haikude valimik “Kõik siin maailmas”, Erni Krusten “Hellus”, Uku Masing “Luule IV”, Urve Karuks “Laotusse lendama laukast”, kogumik luulepühendusi Tuglasele “Loov inimene” ja  Vesipapp “Kuningamaa”.

Naima Neidre originaalillustratsioonide näituse esimene osa oli Tartu Linnaraamatukogus vaadata eelmise aasta oktoobris-novembris. Siis olid eksponeeritud illustratsioonid Ene Mihkelsoni valikluulekogule “Kaalud ei kõnele”, Kalju Kanguri kogule “Sonetiraamat” ja Riina Trummi luulekogule “Taivakõ mu elo Laivakõ”. Lisaks olid väljas ka ühe proosaraamatu illustratsioonid – Pierre Chaderlos de Laclos “Ohtlikud suhted”.

Pika loometee jooksul on kunstniku eelistatumaks tehnikaks kujunenud ofort, samuti tuši- ja pliiatsijoonistus, akvarell ja pastell. Teda inspireerinud nähtavat, sageli maastikunäolist ja fantaasiarikast maailma annab Neidre edasi tundliku ja dünaamilise joonega väljendusrikkalt ning sugestiivselt.  

Naima Neidre on Eesti Kunstnike Liidu ja Eesti Vabagraafikute Ühenduse liige. Teda on pärjatud mitmete auhindadega, sealhulgas ka Eesti kunsti Oskari ehk Kristjan Raua preemiaga 2004. aastal.

Naima Neidre originaalilustratsioonide näitus on väljas raamatukogu II ja III korruse fuajees ning muusikaosakonna galeriis 18. aprillini.

Kompanii 3/5, Tartu 51004      Pikendamine: +372 736 1380   laenutaja@luts.ee       Sekretär: +372 736 1370   oskar@luts.ee