Registreeru lugejaks, vaata oma laenutusi, pikenda ja telli Minu ESTERis

2010 Raamatukogupäevad toovad viivisevabaduse

18.10.2010

20. oktoobril algavad üleriigilised raamatukogupäevad, mille moto on tänavu lugemisaastale kohaselt “Jah lugemisele!”. Nagu alati mahub järgneva kümne päeva sisse sündmusi nii lugejatele kui raamatukoguhoidjatele. Tartu Linnaraamatukogus avatakse kultuurilooliselt põnev raamatunäitus, kavas on kirjandusüritusi lastele ja täiskasvanutele. Lisaks sellele on linnaraamatukogus raamatukogupäevade ajal, 20.–30. oktoobrini üle pika aja taas viivisevabadus.

Tartu Linnaraamatukogu kaotas regulaarsed viivisvabad perioodid mõned aastad tagasi. Seoses eurole üleminekuga uuel aastal otsustati seekord erand teha ja lugejatele vastu tulla. Külastajatel, kes tagastavad kauaks kätteununenud raamatud, filmid ja plaadid, kustutatakse nende eest kogunenud viivis ja tal on kergem alustada uut aastat puhtalt lehelt ilma eurodeks ümberarvestatud võlata.

Kuna viivis kustutatakse ainult tagastatud teavikute eest, on võimalik, et lugejakontole jääb üles varasemaid võlgnevusi – raamat on küll tagastatud, aga viivist ehk tasu tähtaja ületamise eest pole ära makstud. Raamatukogu teenindusjuht Merike Karolin kutsub lugejaid üles niisuguseid võlgnevusi lähiajal tasuma. Nii saab vältida võimalikke segadusi kroonidest eurodesse ümberarvestamisel. Karolini sõnul tuleks viivistesse suhtuda tõsiselt, sest uuest aastast hakatakse suure võlgnevusega lugejaid karmimalt kohtlema - nendega hakkab tegelema kohtutäitur.

Viivisevabadus on küll raamatukogupäevadega kaasnev nähtus, aga põhirõhk on siiski erinevatel sündmustel. Raamatukogupäevad algavad 20. oktoobril lasteüritustega. Traditsiooniline muinasjutupäev toimub keskkogu saalis algusega kell 12 ja on seekord pühendatud itaalia muinasjuttudele. Koolieelikud ja esimeste klasside õpilased on pärastlõunal oodatud lugemisvõistlusele, ettelugemispäevad toimuvad ka kõigis harukogudes.

21. oktoobril kell 16 avatakse keskkogus mahukas raamatunäitus, mis tutvustab aastatel 1920 – 1940 tegutsenud kirjastuse “Loodus” väljaandeid. 27. oktoobril kell 18 algaval raamatukogupäevade kirjandusõhtul vestlevad luuletaja fs ja eesti kirjanduse õppejõud Mart Velsker. Kirjanduskohvikus on seekord vaatluse all Iraani päritolu Marjane Satrapi koomiksiraamat “Persepolis” ja raamatukoguga tulevad tutvust uuendama Eesti Ettevõtlike Naiste Assotsiatsiooni Tartumaa kogu liikmed.. Karlova-Ropka raamatukogus alustatakse sarjaga “Soovitan sullegi!” – osalema oodatakse raamatusõpru, kes tahavad loetud raamatuid teistele soovitada.

Raamatukogupäevade ajal saavad seekord tunnustuse osaliseks ka lugejad. Linnaraamatukogu ühines Tartumaa raamatukogudega ja valis välja kuus lugejat, keda maavanem tunnustab “Kuldlugeja” tiitliga Eesti Kirjandusmuuseumis 22. oktoobril.

Raamatukogupäevade täpne kava on väljas linnaraamatukogu kodulehel aadressil. Raamatukokku tulekuks on põhjuseid igal juhul rohkem kui üks!

Täiendav teave: viivised –teenindusjuht Merike Karolin, tel 736 1396, 53 326986
lasteüritused – Epp Nõges tel 736 1390
teised sündmused – Linda Jahilo

Kompanii 3/5, Tartu 51004      Pikendamine: +372 736 1380   laenutaja@luts.ee       Sekretär: +372 736 1370   oskar@luts.ee