Registreeru lugejaks, vaata oma laenutusi, pikenda ja telli Minu ESTERis

2014 Põhjamaade raamatukogunädala sisustavad trollid

05.11.2014

10. novembril algab XVIII Põhjamaade raamatukogunädal “Trollid Põhjalas”, mille kavasse annab oma panuse ka Tartu Linnaraamatukogu.  Novembripimeduses süüdatakse küünlad ja loetakse teemakohast kirjandust. Ettelugemine ja jutuvestmine on Põhjamaade raamatukogunädala peaidee. 

Põhjalas tegutseb palju trolle, kes inimesi oma trollioskustega nõiuvad, võluvad ja muundavad, vahel asju näppavad ja inimlapsi omade vastu vahetavad. Trollid on osa Põhjala mütoloogiast. Neist on juttu juba "Vanemas Eddas".

Põhjala trollidel on palju ühiseid tunnusjooni, aga ka mitmeid erisusi, mille järgi ära tunda taani, norra, rootsi, islandi või saami ebamaist olendit. Soomerootsi folkloorielemente kasutades lõi Tove Jansson, kellel tänavu täitus 100 aastat sünnist, oma imepärase Muumimaailma, kus tegutsevad Muumitrollid ja nende sõbrad. 

Trolliteema on põnev ennekõike laste jaoks ja lubab aukohale tõsta Tove Janssoni. Tartu raamatukogudes toimuvad ettelugemised, laulud, mängud ja meisterdamised lastele ning Annelinna raamatukogus on avatud kaks trolliteemalist näitust. 

Täiskasvanud raamatusõpru oodatakse 13. novembril linnaraamatukogu  kirjanduskohvikusse, kus on vaatluse all Tove Janssoni novellivalimik “Sõnumid”. Külas on tõlkija Kadri Jaanits, peatselt ilmuva Tove Janssoni elulooraamatu vahendaja. Novellikogust loeb ette katkendi Enn Lillemets.

"Kus trollist räägitakse, troll kohal" ütleb rootsi vanasõna.

Raamatukogunädala korraldamist linnaraamatukogus toetab Põhjamaade Ministrite Nõukogu esindus Eestis. Raamatukogus toimuvate sündmuste kava leiab huviline linnaraamatukogu kodulehelt www.luts.ee, lisainfot saab aadressilt www.norden.ee.

 

Täiendav info: raamatukoguhoidja  Margit Oja tel 746 1041, 746 1042 

 

Kompanii 3/5, Tartu 51004      Pikendamine: +372 736 1380   laenutaja@luts.ee       Sekretär: +372 736 1370   oskar@luts.ee