Registreeru lugejaks, vaata oma laenutusi, pikenda ja telli Minu ESTERis

2014: Linnaraamatukogu tähistab Esimese maailmasõja sajandat aastapäeva näitusega

19.08.2014

Meenutamaks 100 aasta möödumist  Esimese maailmasõja algusest on Tartu Linnaraamatukogu 2. korruse näituseruumis avatud raamatunäitus “Esimene maailmasõda – hämmastavalt aktuaalne”, kus on välja pandud maailma ajalugu pööranud sündmuse kajastusi nii teatme-, eriala-  kui ka ilukirjanduslikes teostes, nii sõnas kui pildis, nii eesti kui mitmes muus keeles.

Iga sõjast osa võtnud riigi kohta on näitusel eraldi vitriin, loomulikult on tähelepanu all eestlaste roll selles sõjas ning omaette teemaks on naised sõjas. Näitusel on rohkesti pildimaterjali  ning Jõgeva muuseum Pommiauk on näitusele eksponeerimiseks laenanud mõned originaalesemed nagu saksa suurtükiväelase müts, vene sõduri veepudel ja söögikarp, rihmapannal jne.

Sõda ilukirjanduses kajastanud autorite teostest on  kõigile tuntud Remarque’i ja Hašeki raamatute kõrval esindatud ka Herbert Wellsi, Henri Barbusse’i, Ernst Jüngeri, Richard Aldingtoni,  Ford Medox Fordi jpt teosed.

Näituse koostajad raamatukoguhoidjad Yaroslava Shepel ja Ago Pärtelpoeg usuvad, et näitus võiks huvi pakkuda laiale publikule, mitte ainult sõjaajaloo huvilistele. 100 aastat tagasi toimunu on kohati hämmastavalt aktuaalne ja sõjaga seotud faktid on muljetavaldavad ka täna.

Esimene maailmasõda oli esimene suurt osa maailma maadest kaasanud sõda,  üheski varasemas konfliktis ei osalenud nii palju sõdureid – 73,5 miljonit. Esimeses ilmasõjas kasutati esimest korda  keemiarelvi, toimus esimene massiivne pommitamine lennukitelt ning toimusid 20. sajandi  esimesed eraisikute massimõrvad.  Lahingutes langes üle 9 miljoni inimese, ligi 10 miljonit inimest nakatus erinevatesse haigustesse, umbes 20 miljonist haavatust jäi 3,5 miljonit vigaseks, rohkem ohvreid on olnud hiljem ainult Teises maailmasõjas.

Raamatunäitus “Esimene maailmasõda – hämmastavalt aktuaalne”  jääb avatuks kuni 17. septembrini. Näituse viimasel päeval näidatakse linnaraamatukogus Aleksei Šipulini dokumentaalfilmi Esimesest maailmasõjast “Vana album”” (2000).

 Täiendav info: näituse koostajad Yaroslava Shepel tel 736 1382, Ago Pärtelpoeg tel 736 1384

 

 

Kompanii 3/5, Tartu 51004      Pikendamine: +372 736 1380   laenutaja@luts.ee       Sekretär: +372 736 1370   oskar@luts.ee