Registreeru lugejaks, vaata oma laenutusi, pikenda ja telli Minu ESTERis

2014 Tartu Linnaraamatukogu 2013. aasta töö arvudes

11.02.2014

2013. aastal külastas Tartu Linnaraamatukogu keskkogu ja harukogusid üle 1900 inimese päevas ja tunnis laenutati välja üle 380 raamatu, filmi, ajakirja jms. Aasta jooksul kogunes laenutusi 1,22 miljonit, mis teeb iga tartlase kohta rohkem kui 12 teavikut aastas. Koolikirjanduse kõrval laenutati kõige rohkem Sofi Oksaneni romaani “Kui tuvid kadusid”, Tõnu Õnnepalu “Mandalat” ja Mika Keräneni “Minu Supilinna”. Raamatukogu lugejate, külastuste ja laenutuste üldarv aga kahanes juba kolmandat aastat järjest.

Raamatukogul on ligi 38 000 lugejat, neist 31 500 kasutas 2013. aastal raamatukogu teenuseid, seda on aga 3% vähem kui 2012. aastal. Raamatukogu külastuste arv (ca 570 000) langes 7% ja laenutuste arv (1,22 miljonit) kahanes 6%. See-eest aga kasvas ligi 4% raamatukogu virtuaalkülastuste arv. Raamatukogu reaalsete ja virtuaalsete külastuste kogusummast moodustavad virtuaalkülastused juba 42%.

Raamatukogu kasutajate arv on viimased kolm aastat näidanud väikest kahanemise tendentsi ja seda põhiliselt laste arvelt, kojulaenutuste arv on kahanenud valdavalt perioodika ja lastekirjanduse arvelt, vähenenud on ka lauaarvutite kasutamine raamatukogu arvutiklassides. Tuleb nentida, et suurenenud on lugejate iseseisvus – üha rohkem kasutatakse veebikataloogis raamatute tellimise ja tähtaja pikendamise võimalust ning loetakse raamatukogu blogisid.

Raamatukoguhoidjad tutvustavad ja soovitavad kirjandust kokku üheksas blogis ja blogipostitusi loeti aasta jooksul rohkem kui 200.000 korda. Kõige populaarsemad blogid on “Luuleleid” (luuleleid.wordpress.com) ja “Lugemissoovitus”. Raamatu ja raamatukogu populariseerimise teenistuses olid ka raamatukogus eksponeerituavad näitused ja korraldatud üritused. 2013. aastal oli raamatukogus vaadata üle 100 erineva näituse ning korraldati 472 üritust ja/või koolitust, mis teeb keskmiselt 9 sündmust nädalas. Ligi 2/3 sündmustest korraldati lastele.

Ligi pooled raamatukogu lugejatest on õpilased ja üliõpilased ja nii on ilukirjanduse laenutuse edetabeli tipus traditsiooniliselt palju koolikirjandust – “Rehepapist” “Faustini”. Kui elulooraamatute laenutused on hakanud vähenema, siis kirjastuse Petrone Print “Minu…” sari on endiselt hästi nõutud.

Eesti kirjandusest on Tõnu Õnnepalu kõrval kõige rohkem laenutatud Olev Remsu “Supilinna poisse”, Maimu Bergi “Moemaja” ja Mart Kadastiku “Kevad saabub sügisel”, tõlkekirjandusest oli kõige populaarsem Sofi Oksaneni “Kui tuvid kadusid”, loomulikult jõudis edetabeli etteotsa ka menuk “Viiskümmend halli varjundit” ja mitmeid põhjamaade kriminaalromaane. Laenutuste statistika põhjal on eesti populaarseimad luuletajad Doris Kareva, Kristiina Ehin ja Tõnu Õnnepalu.

Vaatamata eksemplaride arvu mõningasele kasvule läinud aastal ei jätku endiselt uuemat lugemisvara ja raamatute lugemisjärjekorrad ulatuvad sageli üle saja. Hetkel on kõige pikem lugemisjärjekord Mart Kadastiku raamatutel.
2013. aasta edetabelid on väljas raamatukogu kodulehe kirjandusveebis
http://www.luts.ee/lugemissoovitus/
Täiendav info: Merike Karolin 736 1396


Linda Jahilo
avalikkussuhete juht
tel 736 1374
See e-posti aadress on spämmirobotite eest kaitstud. Selle nägemiseks peab su veebilehitsejas olema JavaSkript sisse lülitatud.

 

Kompanii 3/5, Tartu 51004      Pikendamine: +372 736 1380   laenutaja@luts.ee       Sekretär: +372 736 1370   oskar@luts.ee