Registreeru lugejaks, vaata oma laenutusi, pikenda ja telli Minu ESTERis

Tartu kaasava eelarve hääletus algab 6. oktoobril https://www.tartu.ee/et/kaasav-eelarve 
Seekord on võimalik hääletada laenutuskappide soetamise poolt Annelinna, Tammelinna ja Karlova haruraamatukogude juurde.
Kõigil, kes peavad oluliseks raamatute laenutamise võimalust 24/7, on põhjust hääletada!

Hääletada saab 12. oktoobrini. Tutvu esitatud ideega lähemalt siit:
https://www.volis.ee/gvolis/osale/view/840?filter=&ettepanek=64646&kid=14833

JutuPeatus

foto: jutupeatuse silt emajõe kaldapealse käsipuul

ehk 100 Eesti ilukirjandusteost avalikus ruumis
vaata www.jutupeatus.ee

Millega on tegemist?

Osaleme Eesti Vabariik 100 kingituste tegemise ettevõtmistes. Kodanikuühiskonna Sihtkapital (KÜSK) on eraldanud projektile 8439 eurot.

Meie kingitus on 100 Eesti ilukirjandusteost avalikus ruumis. Projekti tulemusena on Eestimaale paigaldatud 100 märgist, mis tähistavad konkreetsete paikade seost mõne olulise ilukirjandusteosega. Need märgised juhatavad inimesi edasi siia kodulehele, kust saab lähitulevikus vaadata kaarti kõigi märgiste asukohaga, kuulata raamatute tekste tuntud kultuuritegelaste (näitlejad, muusikud jt) esituses ning lugeda teoste kohta lisa.

Projekti käigus kaardistatakse koostöös rahvaraamatukogudega ja valitakse ekspertide kaasabil välja 100 olulist, alates 19. sajandist kuni kaasajani eestikeelsena kirja pandud ilukirjandusteost, mis on seotud mõne kindla Eesti geograafilise paigaga. Kirjandusteoste valikul lähtutakse nende kohast Eesti kultuuriruumis ja arvestatakse piirkondliku hõlmatusega, et teosed paikneksid üle Eesti laiali.

Väljavalitud teostega seotud kohtadesse paigaldatakse ühesuguse disainiga atraktiivsed märgised (nt avatud raamatu kujulised metalltahvlid), kus on kirjas teos, autor ning teave lisainfo saamise võimaluste kohta (ehk viide sellele kodulehele). Siit „100 ilukirjandusteost avalikus ruumis" kodulehelt saab muuhulgas kuulata katkendeid 100st väljavalitud raamatust. Iga katkend, lisaks sellele, et esitleb teksti ja koha omavahelist seost, on ka lugemissoovitus ja eesti väärtkirjanduse tutvustus.

Märgiste avamisüritused on plaanis korraldada koostöös kohalike rahvaraamatukogudega: tulemas on kirjandusviktoriinid, kirjanduslikud ratta- ja bussimatkad, teatraalsed lugude ettelugemised näitlejate esituses. Avamisprotsessi käigus pööratakse erilist rõhku kooliõpilaste ja –õpetajate, aga ka turismiorganisatsioonide teavitamisele ja kaasamisele.

Kellele ja miks on algatus suunatud?

Projekti sihtrühmad on paikkondade kohalikud elanikud, Eesti siseturistid, kooliõpilased, kirjandushuvilised.

Eesti kirjanikud on avaldanud hulgaliselt ilukirjanduslikke, memuaarilisi ja esseistlikke tekste, mille tegevus on seotud mõne kindla Eestimaa paigaga või toimub seal (Anton H. Tammsaare „Tõde ja õigus 1. ja 5. kd. – Vetepere küla Albu vallas, Oskar Lutsu „Tagahoovis" - Karlova, „Kevade” koha-prototüüp on Palamuse, Jaan Krossi „Kolme katku vahel" - Tallinna vanalinn, „Keisri hull on seostatav Võisikuga, Mati Undi „Sügisball" – Mustamäe) või siis on seos keerulisemalt inspireeriv (nt. Lennart Meri „Hõbevalge" - Kaali järv). Siiski puudub paljudel noortel ja ka vähem lugenud inimestel info nii nende raamatute olemasolu kui geograafiliste paikade kirjandusliku kihistuse kohta. Uuringud kinnitavad noorte ilukirjanduse lugemise vähenemist. Samas on näiteks kirjandusteadlane Tiit Hennoste rõhutanud, et „klassikalise ilukirjanduse lugemise vähenemisega võib kaduda oluline side, mis on Eesti ühiskonda koos hoidnud." Seetõttu on oluline tuua kirjanduskultuuri tüvitekstid uue põneva nurga all avalikku ruumi, ühiskonda tervikuna, tehes seda kaasaegsel moel ja kaasakiskuvalt: et ühine loetud kirjandus aitaks inimestel luua ja kinnistada endale ajalugu ja juured.

Projekti peamine eesmärk on juhatada inimesi (sh noori) rohkem lugema ning (taas)avastama eesti kirjandust ning tugevdada kirjanduslike kihistuste nähtavale toomisega paikkondlikku identiteeti. Samas loob projekt võimaluse ka kultuuriturismi edendamiseks üle Eesti, selle põhjal saab luua geomänge ja avastada Eestimaa kultuuriloolisi paiku.

logo: mobiilirakendus navicup


JutuPeatuse punktid on leitavad ka mobiilirakenduses NaviCup.

Pressiteade 17.05.2018 Raamatutele asutakse üle Eesti peatusi looma

Pressiteade 06.06.2018 JutuPeatus avatakse vaid korra toimuva rongkäiklavastusega

 logo: kodanikuühiskonna sihtkapital logo: Tartu Kultuurkapital logo: eesti vabariik sada

Kompanii 3/5, Tartu 51004      Pikendamine: +372 736 1380   laenutaja@luts.ee       Sekretär: +372 736 1370   oskar@luts.ee