Registreeru lugejaks, vaata oma laenutusi, pikenda ja telli Minu ESTERis

Vanaisad perekonnaalbumist näitusel
(05.06.2006)

12. juunil kell 16.00 avatakse Tartu Linnaraamatukogu muusikaosakonnas (Kompanii 3/5, IV korrus) Ove Büttneri ja Tiit Rammuli ühisnäitus “Vanaisad”. Ove Büttneri segatehnikas maalid on eksponeeritud muusikaosakonnas ja Tiit Rammuli suuremõõtmelised fotomontaažid raamatukogu II ja III korruse fuajees ning eestikeelse ilukirjanduse osakonnas.

Igas kodus on olemas perekonnaalbum, milles juba pisut koltuma kippuvad fotod vanaemadest ja vanaisadest. Need fotod elustavad albumi lehitseja jaoks hetked, mis jäävad aastakümnete taha, ja inimesed, keda mäletatakse lapsepõlvest või teatakse vaid vanemate jutustatud lugude kaudu. Just niisuguste piltidega perekonnaalbumist ongi näituse “Vanaisad” puhul tegemist. Pildid on suurendatud ja töödeldud: Ove Büttner on kasutanud nii õlimaalitehnikaid kui ka värvilist seriograafiat lõuendil, Tiit Rammul digitaalset pilditöötlust.

Ove Büttner (sünd 1959) on lõpetanud Eesti Riiklikus Kunstiinstituudis 1989. a tahvelmaali eriala ja edasi tegutsenud vabakutselise kunstnikuna. Ta on osalenud paljudel rühmanäitustel nii kodu- kui välismaal ja alates 1991. aastast üles astunud isiknäitustega Eestis, Soomes ja Rootsis. O. Büttner on olnud tegev ka maalirestauraatorina Kunstimuuseumis. Antud näituse puhul on Ove Büttner aluseks võtnud tsaari- ja EW-aegsed pildid oma lähisugulastest. Pea iga pildi juures on esitatud lugu. Värvikaim on neist kahtlemata järgmine: “Eestis kerkis aastal 1917 üles erakordne skandaal seoses Tallinna-Helsingi mootorlaeva “Diana” kapteniga. Mees tappis oma armukese, kes soovis, et kapten perekonna maha jätaks. Ta toppis tapetu kotti, millel laeva nimi peal, ning uputas merre keset Soome lahte. Lugu tuli välja. Minu vanaonu vaatab seda laeva sadamas. Selle laeva ümber poseerimine oli trendikas.”

Tiit Rammul on sündinud 1964. a Tartus, lõpetanud Tartu Kunstikoolis dekoraatori eriala ja Kunstiinstituudis 1990. a graafika eriala ning töötab arvutigraafiku ja stuudiofotograafina. Ta on osalenud plakatinäitustel, teinud sadu raamatukujundusi ja loonud firmagraafikat. Tänavu sai Tallinna IV rakenduskunsti triennaali Grand Prix rühmitus MUKI koosseisus Tiit Rammul ja Kersti Laanmaa. „Vanaisad” on T. Rammuli esimene isiknäitus. Tema pilte iseloomustab Andri Ksenofontov fotoajakirjas „Cheese” (2006, nr 15) nii: „Esiteks, mitte ükski tema pilt ei vaja allkirja, vaid kõneleb enda eest, võiks öelda, vatrab mahlakalt. Teiseks, iga pilt viib vaataja otse sündmuse keskele.” Autor on igale fotole asetanud ka enda – vanaisa kõrvale trepile, haiglavoodi peatsisse, Narva-Jõesuu randa jne. Autor ütleb oma nn tempude kohta pildiga pildis nii: „Kes ei tahaks kas või hetkeks peatada aega, veel parem, ajas tagasi minna? Panna sõbralikult käe omavanuse vanaisa õlale, või olla samas hetkes, mis pildilgi?”

Näitus „Vanaisad” oli kevadel eksponeeritud Rahvusraamatukogus. Tartu Linnaraamatukokku jääb näitus 12. augustini. Näitust saab vaadata ka veebis aadressil www.buettner.pri.ee.

 

Täiendav teave: Tiina Vilberg tel 6522642, See e-posti aadress on spämmirobotite eest kaitstud. Selle nägemiseks peab su veebilehitsejas olema JavaSkript sisse lülitatud.

Üritused

Sündmused puuduvad

Näitused

Sündmused puuduvad

Uudised

Pakiautomaaditeenus

Tartu Linnaraamatukogu pressiteade 25.03.2020

Raamatukogu jääb seoses eriolukorraga suletuks 1. maini või uue korralduseni. Olukorra leevendamiseks avab raamatukogu alates 25. märtsist teavikute laenutuse piiratud mahus, käivitades pilootprojekti raamatute tellimiseks Omniva pakiautomaatidesse.

Loe edasi...

Tallinna Keskraamatukogu e-raamatukogud on avatud kõigile Eesti elanikele

Üleriigilise eriolukorraga seoses avas Tallinna Keskraamatukogu 18. märtsil oma e-raamatukogud kõigile Eesti elanikele.

Loe edasi...

Kompanii 3/5, Tartu 51004      Pikendamine: +372 736 1380   laenutaja@luts.ee       Sekretär: +372 736 1370   oskar@luts.ee