Registreeru lugejaks, vaata oma laenutusi, pikenda ja telli Minu ESTERis

29. novembril kell 18 algab Tartu Linnaraamatukogu saalis (Kompanii 3/5) kirjandusõhtu, mis keskendub kolmele tänavu eesti keeles ilmunud ungari autori raamatule. Nendeks on Sándor Márai autobiograafiline romaan „Püha Gennaro veri” ja mälestusteraamat „Maa, maa!...” ning Béla Hamvasi esseeköide „Veini filosoofia”. Autoreid tutvustab ungari kirjanduse hea tundja Ivar Sinimets, katkendeid teostest loeb Andrus Allikvee ja ungari muusikat esitavad Tartu I Muusikakooli õpilased.

Sándor Márai (1900-1989) on silmapaistev ungari kirjanik, keda aastakümneid valitsenud vaikuse järel on maailm hakanud uuesti avastama. Praegu tõlgitakse tema raamatuid paljudesse keeltesse, eesti lugeja tutvus Márai loominguga algas romaanist „Küünlad põlevad lõpuni” (Varrak, 2002).

Tegemist on XX sajandi olulise kirjanikuga, kes väärib taasavastamist ning lugemist mitte üksnes tema loomingu kirjandusliku väärtuse ja nauditavuse tõttu, vaid ka seepärast, et ta pakub tänapäeva võõrandunud ning globaliseerunud maailmas omapead jäetud lugejale vaimset tuge ja hingerahu.

Mälestuste köide „Maa, maa!...” valgustab pagulusse jäämise hingelisi tagamaid ning analüüsib teravamõtteliselt bolševismi tõelist olemust, millega tuleb paraku arvestada ka tänapäeval. Memuaarse tagapõhjaga romaanis „Püha Gennaro veri” kujutab 15 aastat poliitilise pagulasena Itaalias elanud Sándor Márai itaallaste suhtumist imesse, nende aastatuhandete jooksul väljakujunenud ellusuhtumist ja mentaliteeti. Mõlemad raamatud on välja andnud kirjastus Varrak.

Suve lõpus ilmus kirjastuselt Verb esimene raamat sarjast „Väikesed naudingud”. Selleks oli Béla Hamvasi „Veini filosoofia”, mille autor kirjutas 1945. aasta suvel peaaegu ühe hingetõmbega. „Veini filosoofia” on elu harvade pidulike hetkede, lõõgastumise, mängude ja taltsutamatu rõõmu apoloogia. See ei ole veinikäsiraamat, vaid esseeköide, mille ülesanne on valmistada lugeja ette praeguse hetke pühitsuseks.

Kirjandusõhtu korraldab Ungari Instituut koostöös Tartu Linnaraamatukoguga. Oodatud on kõik, kes hindavad head kirjandust.
Lähem teave: Ungari Instituut, Kadi Raudalainen, tel 6440 445 või
Tartu Linnaraamatukogu, Linda Jahilo 736 1374

Üritused

Sündmused puuduvad

Näitused

Sündmused puuduvad

Uudised

Pakiautomaaditeenus

Tartu Linnaraamatukogu pressiteade 25.03.2020

Raamatukogu jääb seoses eriolukorraga suletuks 1. maini või uue korralduseni. Olukorra leevendamiseks avab raamatukogu alates 25. märtsist teavikute laenutuse piiratud mahus, käivitades pilootprojekti raamatute tellimiseks Omniva pakiautomaatidesse.

Loe edasi...

Tallinna Keskraamatukogu e-raamatukogud on avatud kõigile Eesti elanikele

Üleriigilise eriolukorraga seoses avas Tallinna Keskraamatukogu 18. märtsil oma e-raamatukogud kõigile Eesti elanikele.

Loe edasi...

Kompanii 3/5, Tartu 51004      Pikendamine: +372 736 1380   laenutaja@luts.ee       Sekretär: +372 736 1370   oskar@luts.ee