Registreeru lugejaks, vaata oma laenutusi, pikenda ja telli Minu ESTERis

31.03.2008

Tartu Oskar Lutsu nim Linnaraamatukogu tähistab aprillikuu teisel nädalal 95. sünnipäeva. Linna esimene avalik raamatukogu avas uksed 7. aprillil 1913. aastal Raatuse tänaval. Kuna raamatukogu ajalugu uuriti eelmiseks juubeliks valmistudes ja 2005. aastal ilmus see ka raamatuna, keskendutakse nüüd rohkem tänasele päevale ja tulevikule. Sünnipäevaüritused toimuvad kolmel päeval: 8., 9. ja 10. aprillil. Ettekandekoosolekul kõneldakse raamatukogust kui avaliku ruumi loojast, kirjanikud soovitavad raamatuid, peavad kõnesid ja loevad luuletusi, muusikud esinevad rõdul, trepil ja saalis. Õpilased tulevad koolitusele, kirjastused raamatuid müüma ja raamatukoguhoidjad koostavad sünnipäevaks mitu näitust.

9. aprillil toimuval ettekandekoosolekul „Raamatukogu – avaliku ruumi looja” jagab Marju Lauristini, Berk Vaheri ja linnaarhitekt Tiit Silla kõrval oma mõtteid Taani Keskraamatukogu direktor Pernille Schaltz. Möödunud aasta detsembris ametisse astunud Schaltzi nägemus raamatukogu arendamisest tekitas Taanis tõelise meediatormi. Tema soov panna taanlased uuesti lugema ja selleks väljapakutud ideed tekitasid elavat vastukaja ning Pernille Schaltz on meediakanalite tähelepanu keskmes tänaseni. Tartu Linnaraamatukoguga seob Kopenhaageni Keskraamatukogu ühtemoodi vaevaline liikumine uue hoone suunas ja suur ruumipuudus.

Raamatukogu sünnipäev toob Tartus alati kirjanikud raamatukokku. Raamatuid tulevad soovitama õpetaja ametit pidav luuletaja Priidu Beier, ajakirjanikuna leiba teeniv kirjanik Veiko Märka ja Maalehe ajakirjanik Peeter Ernits. Sarja Jumalikud ilmutused kirjandusõhtu kannab pealkirja „Loomastumine kui asjade loomulik käik”. Õhtu kõnepidajad ja luulelugejad on (:)kivisildnik, Kaupo Meiel ja äsja ilmunud „Pehme mandumise triloogia” autorid Jürgen Rooste, andreas w ja chaneldior. Raamatukogus saab vaadata EKSi juubelil esietendunud Peeter Oleski ajaloolist lustmängu Eesti Kirjanduse Seltsi asutamisest „Kaks pingil, kolm ümber”. Lastega tuleb kohtuma Ingrid Gilts-Nittim ja tänavu kümnendat korda toimuval algupärase lastekirjanduse päeval võetakse vaatluse alla nii multimediaalne kui traditsionaalne laste- ja noortekirjandus.

Kui raamatukogus on muusikaosakond, siis on loomulik, et tee raamatukokku leiavad ka muusikud. Salvador Sax Kvartett annab kontserdi raamatukogu rõdul, Sofia Joons ja Toivo Sõmer esitavad eesti ja rootsi pärimusmuusikat trepil, Tartu koolinoorte bänd Luminescence astub publiku ette saalis.

Raamatukoguhoidjad koostavad näituse lugejate lemmikraamatutest. Lugejad said oma eelistused kirja panna raamatukogu kodulehel ja kohapeal ning näitus kannab pealkirja „Mõnusad raamatud!” Sünnipäevaks avatakse näitus raamatukogule kuuluvatest kunstiteostest, mis on aastate jooksul kogunenud. Näituse „Kogunenud teosed” autorite seas on Elmar Kits, Richard Sagrits, Johannes Võerahansu jt. Uudistada saab ka autograafidega raamatuid.

Sünnipäeva nädalal, 7. -12. aprillini linnaraamatukogus viivist ei küsita. 9. aprillil, mil toimub ettekandekoosolek, töötavad linnaraamatukogus vabatahtlikud asendajad, kelle seas on kolleege ülikooli raamatukogust, üliõpilasi ja õpilasi. Vabatahtlike asendajate kasutamine on uudne, aga kindlasti parem lahendus kui raamatukogu sulgemine sünnipäeval või raamatukoguhoidjate endi eemalejäämine erialasest üritusest. Raamatukogu palub külastajatelt sel päeval mõistmist ja kannatlikku meelt, sest orienteerumine mitmekesises raamatukogumaailmas nõuab asendajatelt pisut harjutamist.

Sünnipäevaürituste täpne kava on väljas raamatukogu kodulehel aadressil www.luts.ee. Kõik huvilised on oodatud ja üritused on linnarahvale tasuta.

Täiendav teave: direktor Asko Tamme tel 736 1371, 53 402784
asedirektor Krõõt Kaljusto-Munck 736 1396, 52 85372 (Pernille Schaltz)
Linda Jahilo tel 736 1374, 53 402168 (kultuuriprogramm)

Üritused

Sündmused puuduvad

Näitused

Sündmused puuduvad

Uudised

Pakiautomaaditeenus

Tartu Linnaraamatukogu pressiteade 25.03.2020

Raamatukogu jääb seoses eriolukorraga suletuks 1. maini või uue korralduseni. Olukorra leevendamiseks avab raamatukogu alates 25. märtsist teavikute laenutuse piiratud mahus, käivitades pilootprojekti raamatute tellimiseks Omniva pakiautomaatidesse.

Loe edasi...

Tallinna Keskraamatukogu e-raamatukogud on avatud kõigile Eesti elanikele

Üleriigilise eriolukorraga seoses avas Tallinna Keskraamatukogu 18. märtsil oma e-raamatukogud kõigile Eesti elanikele.

Loe edasi...

Kompanii 3/5, Tartu 51004      Pikendamine: +372 736 1380   laenutaja@luts.ee       Sekretär: +372 736 1370   oskar@luts.ee